46 liet eiland Seeland in Denemarken welke juist in elkander zullen moeten passen. Daarna werd Gefioh de gemalin van Skiold en de moeder van het Deen- sche vorstengeslacht. De mythe der wereldwor ding, schijnt hier plaatselijk, toegepast en tevens eene verandering van of wijziging in de eerdienst aangeduid te zijn. Gefiow met hare ossen doet den ken aan Hertha. met hare runderswelker veree ring aldaar van toen af op den voorgrond stond, a('schoon Odix en Tiior er tevens vereerd werden. Verder behoeven wij ons hierin niet te verdiepen. De berigtcn aangaande Seeland's aloude eerdienst zijn almede weinigen. Er werd zoo verhaalt menom de negen maanden een algemeen en pleglig offer ge- bragten om de negen jaren gelijk reeds is opgemerkt een groot en luisterrijk feest gevierdwaarhij 99 men- sehen, 99 paarden en even zoo veel honden en hanen als zoenoffers aan de Goden gehragt werden J). De hiervoorkomende getalen zijn zeker niet zonder betee- kenis ofschoon wij naar dezelve slechts kunnen gis sen. Wij merken daarom alleenlijk opdat het hier heerschende negental of het heilige drietal ver menigvuldigd met zich zeiven volkomen instemt met de hoofdgedachtevereering van de voortbren gende in de natuur, of der moeder aarde. Of wordt niet het in den herfst uitgestrooide zaad gedurende een negental maanden in haren schoot bewaardals aan hare horst gekweekt en gevoed O. Worm, I. I., c. 5, p. 20. Vg. Ditiimar, Chron.t t. I., p. 12, en Ol. Magnus, L. III., cap. 7, en boven bl. 34.

Archief | 1845 | | pagina 66