62 ten voorkomt voorts eene menigte huisraad zoo als Samisch en Lemnisch vaatwerk, gespen, haken, enkele urnen, penningen enz. Van deze me nigte is evenwel zeer weinig der vergetelheid ont trokken of in plaat gebragt, hetgeen te bejamme ren is. Daarentegen evenwel zijn er meer dan 22 aldaar gevondene merkwaardige steenen bekend. Shallegange beschrijft er in zijne Chronijkdie op de platen niet voorkomen. Andere zijn van el- Door de lekende stellen versta ik de beide uitgaven van 1647. De eerste werd uitgegeven te Middelburg onder den titel: Aj~le elding e van de oude Raritcyten aan de Strant omtrent Dom burg in het Ey landt Walcheren gevonden in het jaar 1647waar mede die bij Vredius, Smallegangede Oudheden en Gestichten van Zeeland en het Kabinet van Nedcrl. Oudheden overeenko men. De anderemede in folio zag het licht te 's Hage bij Danckerts, onder den titel: II. Schuïlenbijrgh Antique steenen gevonden op het zeestrand bij Domburg 1647. Deze werd waar schijnlijk vervaardigd naar de teekeningendie xiit Zeeland aan Prins Frederik Hendrik gezonden waren op diens last door Constan- tijn Huïgens ter bezigtiging -werden gestuurd aan Petrus Scriveriüs. (Zie de brieven van H. Bruno en C. Hüïgens in Mattüaei anal. V. acviTom. III., pag. 696 en 697) en thans naar ik meen bij het Instituut berusten, hetgeen mede in het bezit is van het stel kope ren platen dat voor rekening van den heer E. van Dishoek heer van Domburgwerd vervaardigd en waaraan Cannegieter niet vreemd is geweest, ofschoon men niet zeggen kan dat allen onder zijn oog zijn vervaardigd. Het munt wel verre uit boven de ande ren; doch is niet geheel onberispelijk en daarenboven nog niet in den handel. Naar de beide eerste zeer gebrekkige zijn al de overigenook die bij Montfaucon vervaardigd. Beneden worden daarom doorgaans alleen de drie stellen aangewezen en kortheids halve met de woorden Sjiallegange, Danckerts, Cannegieter, om dat de laatsten tot de verhandeling van dezen geleerde behooren die ook al bij het Instituut beu aard wordten voor den steller dezer bladen ontoegankelijk is geweest.

Archief | 1845 | | pagina 82