VOORUERIGT. bekend te makenteneinde hij alvorens deverhan- deling toerd uitgegeven, daarvan gebruik zoukun- tien maken." Het laatste gedeelte van dit besluit verblijdde mij zeer; want daar het mij om waar heid te doen was geweest en ik hierom de zaken tot den grond toe had trachten na te sporen, meende ik bij dit onderzoek ook eene nieuwe wijze van verkla ren te hebben uitgevonden, en deze was nu, blijkens de uitspraak van bevoegde beoordeelarenwel niet geheel en al verwerpelijkmaar bezat toch nog eenige leemten welke verbetering eischten. Met be langstelling toetste ik de gemaakte bedenkingenen dal van vele derzelve een dankbaar gebruik is ge- maakt zullen mijne geëerde beoordeelaren spoedig ontwaren. Over het geheel echter werd ik zoo door die aanmerkingen als door eigen verder nadenken versterkt in mijn hoofdbegripdat ook de oudste Zeeuicsche monumenten een gemengd karakter beza ten naardien ook de beste oudheidkundigen bij de tegenwoordige hoogte der wetenschap het geheel niet uit de zuidelijke mythologi'ën wisten te verklaren en, mijns inziensde aanname van eene bepaalde ver menging tot eenheid bij alle verscheidenheid leidde. Leest men trouwens de berigten der ooggetuigen aan gaande de verschillende vondstendan wordt het meer dan twijfelachtigdat alle de voorwerpen, die thans nog te Domburg en elders worden bewaard eenmaal in hetzelfde heiligdom vereenigd zijn ge weest. De afmetingen en vormen van de weinige bouwkunstige overblijfselenwelke nog voorhanden lijn, verschillen te veel om ze gezamenlijk voor

Archief | 1845 | | pagina 9