4 deze oude l'uije, bij Stadswapen voorgekomen. /ij kunnen aan de gewoonte dier tijden worden toegeschreven (1). ad III. Waarom rustte dit schild op de borst van een enkelen Arend Smallegange bl. 217 en de Tegenw. Staat I. 242onderstellendat Middelburg onder de Rijkssteden geteld is. Ver gezocht 't kan echter zijn. Waarschijn lijker echter komt mij voor, dat Middelburg met Grafelijke toestemming haar Wapenschild heeft doen rusten op de borst van een Zwarten Arendna dat het gebeente van den Rooinsch- Koning Willem II. Graaf van Holland en Zeeland, in 1282 in de Abdij is ter aarde besteld, in 1325 eene Kapel voor de rust zijner ziel gesticht, en in 1542 daarboven eene deftige Graftombe gesticht is. Die eer was groot. Eene bijzondere, nu onbekende omstandigheid welligt de wil door W illem II in zijn leven geuit, kan aanleiding gegeven hebben, dat hij juist in de door hem zoo rijk begiftigde Abdij begraven werd. En die eer, bewaarster te zijn van het Koninklijk gebeenteheeft zoo ik mij niet bedrieg aanleiding gegevendat de Stad haar wapen heeft doen rusten op de borst van den Adelaar, dien Koning Willem met den Hollandschen Leeuw in zijn schild voerde (2). Denkelijk geschiedde dit dadelijk na 1282 of na 1325, gelijk op te maken is uit het Conirazegelachter het oudste Grootzegel, der Stad. (Zie lager). Op gemeld Contrazegel vindt men den Burgt, rustende op de borst van den Arend. Deze enkele Arend is vervolgens overgebragt in het zegel, ter zaken Sigillum Opidanorum villae Middelburgensis ad Causas. En in Stads KleinzegelSigillum minus Civitatis Middelburgensiswelke beide nog in 1810 in gebruik waren. O) Verg. Wagenaar. Amsr. III, bl. 15®. (2) Zie de afbeeldingen in Alkcraades Melis Stoke en de munten van Koning Willem, in Alkemades Muntspiegel. Barlaeus en Vosmarus in hunne Icones Comitum hebben een dubbelen arend; maar zulks is fau- tief. Zie Heineceiusde Sigillis p. 113. Uit dien hoofde is ook een der munten van Koning Willem bij Alkemade blijkbaar valsch.

Archief | 1856 | | pagina 12