0 Mede vindt men den enkelen arend in alle de Cachetten van Stads Subalterne Collegien, als van ThesauriersWees kamers enz. Regenten van het Arm- en die van het Bur ger-Weeshuis alleen hebben verkozen met den dubbelen arend te caclietteren. Zoo als mede de enkele gevonden wordt op alle publieke gebouwen enz., laatstelijk nog boven in den ge vel van het nieuwste gedeelte van het Stadhuis. Men mag dus het Wapen omschrijven alsgueules Èt la tour don- jonnée d'or; tenant unaiglenoir, qui tient devant soi l'Escu. Hierbij komt naar mijn inzien geen Keizerlijke kroon te pas. ad Y. Het sleutelgat van den hoofdingang van'het Stad huis prijkt inet den dubbelen arend. Later treft men dien aan op de spits der Dampoort (Anno 1589) op den Koe pel der Oostkerk. Voorts op de Stadhuisdeureir geschil derd. Nog op de Stadscourant. Hoe kwam Middelburg aan dien dubbelen arend P 't Is opmerkelijk 1. dat de dubbele arend door de Keizers van Duitschland, van welke Maximiliaan I. als Voogd, en Karei V als Graaf, in Zeeland bewind gehad hebbeneerst in 't begin van 1500 is gebezigd. Heineccius (de sig. p. 113) wil dat Keizer Karei den dubbelen arend het eerst van al len op zijn zegels gebruikt heeft: doch reeds zijn grootvader Maximiliaan voerde dien, blijkens zijn Edict bij Vredius (Sig. Com. El.) p. 110. En het Justitiezegel door het Hof Provinciaal van Holl. en Zeel. gebruikt gedurende de min derjarigheid van Karei V. (15061515) vertoont het Wapen van Maximiliaan met een dubbelen Arend (1). 2. Dat omstreeks 1500 door Maximiliaan als Voogd van zijn zoon Philips de Schoone, en vervolgens over zijn kleinzoon Karei V., aan de Rentmeesters Bewester en Beoos- ter Schelde is gedemandeerdom met Burgemeesteren en Schepenen der Steden Middelburg en Zierikzee, onder den titel van 's Gravenmannenelk in zijn kwartier kennis te nemen van alle zoodanige misdaden als te voren ter cognitie van de (1) Vredius Sigilla p. 149 verg. 150. Trivil. Haarl. bl. 207

Archief | 1856 | | pagina 13