7 Courant, is liet eene opene, zoo als de Koningen van Spanje die voerden. De ware vorm is eene geslotene, zoo als Maxi miliaan die voerde (1). Maar Wagenaar (Amst. III, 9, verg. 1, 189) zegt, dat de eer om de R. Keizerlijke kroon boven 't wapen te voeren alléén hier te lande aan Amsterdam is vergundwaarbij komt dat op geen der Stadszegels eenige kroon voorkomt. Hoe dit te vereffenen Zeker is hetdat de It. Keizerlijke kroon boven den Arend niet kan afkomstig zijn van Graaf Willem II, die alléén Roomsch Koning en geen Keizer geweest is en zijne kroon is open (2). Dus moet men tot later tijd afdalen -- In de rekening van 1515 wordt in uitgaaf gebragteen Vane met een Keizerskroon voor de schouwe. Wie was in 1515 Keizer? Maximiliaan I, die in 1519 overleden is, en tot 1515 Yoogd van Karei V, maar in dat jaar als zoodanig is afgetreden toen Karei meerderjarig geworden als Graaf gehuldigd werd (3). Bij die gelegenheid zal naar allen schijn die Vane gebruikt en vervolgens voor een schoorsteen op het stadhuis geplaatst zijn. Het komt mij dus voordat de Stad de Roomsch Kei zerlijke krooneven als iets vroeger den dubbelen arendvan Keizer Maximiliaan ontleend heeftechter niet als stadmaar als een vereerend kenteelcen, dat aan Burgemeesters en Schepe nen door Maximiliaan bij delegatie (in 1488) de Hooge Juris dictie Bew. Schelde is gedemandeerd. En daar de Stad in 't vervolg hierbij door de Graven en de Staten van Zeeland is gemaintineerd heeft zij zich met alle regt op den duur van dat distinctief teeken mogen bedienen. Men moet dus Stadswapen aldus omschrijven O) Vredius Sigilla p. 149, verg. 150. Privil. Haar!, p. 187, Plaat, pag. 207. (2) Zie zijne zegels bij Meerman Leven van Willem II., It. K., II deel lleinec.c. de sig. p. 208 no. 28. (3) Boxh. II, 384

Archief | 1856 | | pagina 15