s De gueules la tour donjonnée d'or; Tenant: l'Aigle noir de Guillaume II, Comte de Hollande et Eoi des Eomain s, surmoutée de la Couronne Impériale de Maximilien IEin- pereur des Eomains Tuteur de la Zélande. Nu nog iets over de Stads Zegels. Stedelijke Zegels waren nog lang na de XI eeuw zeer on gemeen (1). lil de Steden vindt men doorgaans een groot en een klein zegel. Een Schepenzegel ad causas en een Ca chet, meerendeels voor het Grootzegel ook een Contrazegel. Van het Klein- en het Schepenzegel. is hiervoren gesproken. Van het Cachet valt niets te zeggen. Het Gróót stedelijk en deszelfs Contrazegel werd bij pleg- tige gelegenheden oudtijds gebruikt, onder anderen door Mid delburg in 1276, toen het, met andere Steden, de vrijheid bezegelde, door Eloris V aan Kooplieden van Zwol enz. ver gund. (Mieris I, 385). Stadszegel wordt daar genoemdonser Poirte zeghele van Middelburg. Ik meen dit voor het vroegste spoor te mogen houden. Nog in 1299 h met onsen geheimen zeghele van der Port van Middelburgden brief waarbij Jan II als Graaf inge huldigd werd (2). Hoedanig het Zegel van Middelburg wasmoge blijken uit vier afdruksels van losse zegels in groen was waarvan ik visie gehad heb. No. 1. Met een Contrazegelvertoonende op de regterzijde een Bmgtin dien vorm als bij EickelenbergAlkmaar, bl. 82 in plaat is vertoond, maar meer uit een gezet. Het randschrift was geheel afgebrokendoch het Contrazegel vertoont zeer duidelijk Contra 8. opidi de Middelburgh (in Goth. letters) (1) Wagen aar Amst. III, 10 en de daar aangek, voorbeelden. (2) Mieris II - 1

Archief | 1856 | | pagina 16