9 Op hetzelve is geen Arend. Het is dus ouder dan 1282 althans dan 1325. Misschien wel het oudste. No. 2. Even als de volgende zonder Oontrazegel. -Op de regterzijde een Burgtveel overeenkomst hebbende met den Burg op liet Zegel van Dord (1)maar met dit onder scheid, dat op het Middelburgsche verbeeld wordt een man of vrouwebeelduit het geheele beloop van den donjon half- 'ijfs voorkomende, blazende op een hoorn, aan welken eene vlag uitwaaitop welke een dubbele arend min of meer zigtbaar isten minstezoo het een enkele isdan moet de kop links in plaats van regts gesneden zijn. Van het randschrift was alleen leesbaar ilhimrummi burge. No. 3. Dit is van 1554 blijkens het randschrift met oude Duitsche letters Sigillum oppidanorum Middelburgensium 1554. Het verbeeldt een formidabel kasteel, van gedaante zoo als op de Thesaurierskamer voor den schoorsteen gebeeld houwd en op de tegenwoordige puye van het Stadhuis uit gehouwen is. De hoofdingang van het kasteel verbeeldt gesloten te zijnen op het bovenste deel van "t kasteel staat, «fusschen twee uitstekende vuurpotten (Phare fanalteekens eener zeehaven), een gewapend man, blazende op eene trompet, op welker vlag de dubbele arend duidelijk te zien is. Maar waarom heeft de Stad den Burgt liarer vorige Zegels nu ver anderd in een kasteel? Denkelijk, omdat niet lang te voren de Stad met platte formen (Bastions), tusschen de tegen woordige Seis- en Segeerspoorten en voor eenige andere oude poorten, versterkt en dus ineen gefortificeerde Stad veranderd was. Van den aanvang dezer versterking maakt de Stads rekening van 1546 melding, en van de voltooijing stukken van 1550 en 1551 in het Secreet comptoir, lade 17, no. 72> en register 9no. 93 vergeleken Besolutien ten Bade van 5 April 1561. En uit de Stadsrekeningen van 1551 en 1553 Matth. de Nobil. p. 1029, Balen, Dord. bl. 57; dc Riemer 's Ilage III228 110. 4.

Archief | 1856 | | pagina 17