i 15 en zestiende eeuw behoorengelijk dan ook vele derzelve van jaartallen uit die, en zelfs nog uit de volgende eeuwvoorzien zijn. Het zijn baksteenen waarschijnlijk met houten vor men ingedrukt. Te Leyden heeft vermoedelijk eene fabriek daarvan bestaan. Zeker is het dat aldaar in de XVIe eeuw fraaije aarden kannen met soortgelijk beeldwerk vervaardigd werden. Onze steenen dienden meest voor haardsteenen om er tegen te stoken.. Andere welligt meer voor sieraad. Zij zijn zeer verschillende in kunstwaarde. De Heer van Wijn heeft bij die gelegenheid medegedeeld, dat de Heer Hoeufl't bij wijlen den Jesuit Ghesquiere te Antwerpen gezien had zes zoodanige steenenverbeeldende de geschiedenis van Suzanna. Hij meende zich te herinnerendat één derzelve dubbeld was, dit wist hij zeker, dat het vijftal zonder eenige gaping de geheele geschiedenis voorstelde. Er zijn dan ook tot dus verrezoo veel ik heb kunnen nagaan, nog slechts vijf of zes verschillende Susanna-steenen bekend. Ons Kabinet M. H. bezit er vijf, maar daaronder eenen, dien ik nog nei'gens beschreven vond. Het stel schijnt echter uit zes stuks bestaan te hebben. Ziet hier M. H. ons vijftal No. 1. Suzanna in het bad tusschen de boeven. Suzanna zit naakt in het badachter haar eene fonteinlinks en regts de twee boeven, die haar aangrijpen. Ter wederzijde eenig hoornwerk. Een dergelijke werd in 1825 in een oud huis te Monni kendam gevonden, en door den Heer J. H. Meijer in den Konst en Letterbode van dat jaar no. 42 beschreven. No. 2. Suzanna voor den Regter gebragt. Deze is in plaat afgebeeld in het Recueil d'Antiq. Itom. en Gaul. van de Bast, Planclie XIII, no. 5 en uitvoerig beschreven door den Heer Leemans t. a pl. onder no. 5. No. 3. Suzanna door de Ouden voor den Regter beschul digd. In plaat afgebeeld in den Gids 1837. I Wetenschap-

Archief | 1856 | | pagina 23