25 terug te Dhilly, de verblijfplaats van den grooten Mogol daar hij ooggetuige was der verwoestingen van Thomas Chouli Chan. In 1743 vertrok hij uit Bengalen naar Batavia, en in September deszei ven jaars naar Malacca, om van daar over Perzien naar Europa weder te keerendan te Malacca ver anderde hij van plan, 't zij door ligchaams ongemakken of om de gevaren van den oorlog in Indostan te vermijden; alleen deed hij nog eene reis naar den berg Ophir en van daar weder naar Malacca, waarvan hij in 1745 terugkwam te Bataviaom over Mocha of Perzien naar Europa te re tourneren. Naauwelijks was hij eene maand te Batavia ge weest of hij overleed ten huize van den lieer P. W. Lam mensdie ten volgenden jare naar 't Vaderland keerende eenige zeldzaamheden door den overledenen verzameld en daar onder dezedie thans het Genootschap worden aangeboden aan deszelfs naastbestaanden heeft ter hand gesteld." Hieruit blijkt dus dat de Heer d'Israëli verkeerd ingelicht was, toen hij den jammertoon aansloeg dat alles in het bo- demlooze diep verzwolgen was. Integendeel, wij zien dat de Heer P. W. Lammens ten wiens huize onze Mandaryn ge storven is, reeds het volgende jaar, de nalatenschap des overledenen aan zijne nabestaanden heeft overgebragt. Deze naaste betrekkingen waren gelijk van elders blijkt, zijne nevende Ileeren Pieter van Visvliet en Anthonij Pieter Lambrechtsen beide nomine uxorum. Wij zien ook tevens, dat ons aanzienlijk Kabinet van horens en schelpen en an dere zeldzaamheden (ook de Ertsen, gelijk mij nu blijkt) er roem op mag dragende bewaarplaats te zijn van zeer veel van het zeldzame en kostbare, wat door den stoutmoedigen en onvermoeiden van de Putte op zijne reizen verzameld is. Alléén dan zijn misschien zijne aanteekeningen verbrand; en zoo die, gelijk in de Bataviasche Courant gezegd wordt, alléén in kleine snippersin vreemde karakters geschreven, bestaan hebbenzullen zij denkelijk niet veel verschild hebben van de eenige overblijfselen daarvandie ik thans aan

Archief | 1856 | | pagina 33