50 door den Langendelft maar achterom dit gesticht gestroomd heeft, door de St. Geerstraat, de Morelle gang (1) en de St. Janstraat nagenoeg in het midden te snijden en zich verder achter de Zusterstraat met de zoogenaamde Langeweele te vereenigen. De gronden daartoe bij mij bestaande zijn de volgende: 1. Uit hoofde zoowel de Lange- en Kortedelft bij de on langs plaats gehad hebbende waterpassing (2) gebleken zijn niet lager, maar oneindig hooger, te leggen dan de voornoemde straten, en daardoor alle vermoedens wegvallen, dat hier ter plaatse eene later opgedroogde of gedempte arm of sprank eener rivier zijn aanwezen zoude gehad hebben, terwijl het evenmin te veronderstellen is, dat men naderhand juist aan den rand van dusdanig water een zoo kapitaal gesticht als het Gasthuis, zou hebben opgerigt, ten einde dit niet aan onverhoopte inzakking bloot te stellen. 2. Uit hoofde de vroegere bedding dezer rivier mijns be dunkens zich nog duidelijk voordoet, in de wederzij dsehe af- hellingen naar het midden van de Belling- en St. Janstraat (3) en in de lagere legging der huizen, welke in die rigting de beide straten snijdenterwijl voor deze stelling ook schijnt te pleiten de strekking der Stadsriolen, welke dwars onder deze straten heenloopenen vermoedelijk zoo als meer andere riolen in een overgebleven geul van eene vroegere gracht of ander water zijn aangelegdalthans niet op plaatsen welke destijds met woonhuizen waren aangevuld. Na deze opmerking laat ik de zaak voor hetgeen zij is. (1) Do tegenwoordige Ileerestraateerst in 1624 aan de zijde der kaai als straat doorgeslagen. (2) Deze waterpassing is met zeer veel zorg bewerkstelligd door den Heer L. Janse Bz., Directeur der Gazverlichtingen eene kaart daarvan door dezen aan het Zeeuwsch Genootschap ten geschenke gegeven. (3) De Nieuwstraat is eerst gesticht in het jaar 1556. De stad kocht daartoe van het Gasthuis een aan hetzelve toebehoo- rend liuis in den Langendelft, waar thans de ingang dezer straat is (zie stads-rekening van 1556 cn Gasthuis-rekening van 1558 fol. 28).

Archief | 1856 | | pagina 58