51 Mogelijk heldert een ander meer scherpziend oog dit punt bij vervolg van tijd nader op. De straatwelke als 't ware de middellijn van den Burgt uit maakte, draagt nog lieden ten dage den naam van den Burgt en eene andere, langs welke de Al1 al of ringmuur zich heen strekte, dien van den IFal. Van dezen ringmuur vindt men nog een kennelijk over blijfsel in den doorgang van de Munt, nevens het koetshuis van het Provinciaal Gouvernement en het daaraanpalende verwulf, hetwelk thans tot een magazijn dient, alsmede in den scheidingsmuur van de tuinen der huizen C. 110. 97 en 98 op den Burgt, tegen over den ingang van den AATal; ook is het niet onwaarschijnlijk, dat de tegenwoordige abdijtoren wat deszelfs grondslagen betreft, tot dezen ringmuur behoord heeft, vermits deze laatstevolgens den cirkel-omtrek op het grondplan getrokken, juist door het midden van dezen toren heengaat. De loop, dien deze cirkel verder nam, is overigens nog duidelijk te onderscheiden aan de Noord- en Oostzijde aan de rigting der Stadsriool, welke in de strekking van hot Steegje in de Lombardstraat uitkomende, de Boogaardstraat snijdt, en vervolgens onder een aantal huizen heen naar de Balans en de Abdij voortloopt, ter plaatse waar vroeger de buitengracht of ringmuur van den Burgt werd aangetroffen. Gelijk uit het grondplan is op te makenhad deze Burgt, naar den bouwtrant in die eeuwen gebruikelijk, een vrij grooten omvang, zijnde ruim 800 ellen middellijns, en be stond hij uit een aantal schiettorens en eenen zoogenaamde)) Donjon of Hoofdtorenwelke Hoofdtoren zich nog voordoet in het oude A/Vapen der Stad, volgens de termen van het blasonde gueules a la tour donjonnée cVor. (1) Deze toren maakte de sterkste verschansing van den Burgt uit, en diende hoofdzakelijk bij de bestorming en inneming tot laatste toevlugtsplaats voor de belegerden. Die zich van den aard en de grootte van soortgelijke ver- (1) Palliotla vraie ct parfaite science des armoiries V. Donjonné.

Archief | 1856 | | pagina 59