56 te Middelburgdie op den Dam gevochten hadden gedag- teekend den 2] December 1301. Iets later (1306) is ook binnen dezen kring de St. Pieterskerk opgerigt (1). Het St. Barbara gasthuis, thans in den Langendelft nog aanwezig, lag ook in dezen omtrek, en ofschoon de juiste tijd der stichting niet bekend iszoo bestond dit Gesticht toch reeds in het begin der lét eeuw, blijkens den ruil- en koopbrief van 1342tusschen de bestuurders van het Maria klooster en het gezegde Gasthuis (2) en lag naar den aard van een zoodanig Gesticht toen ter tijd aan het uiteinde der Stad, buiten den bebouwden kring, gelijk uit dezen ver koopbrief ten duidelijksten is op te maken. De uitgangen der Stad waren acht in getal, de poorten stonden op de plaatsen, op het grondplan afgeteekend, (3), de St. Geertruypoort halverwege of bij het einde van de St. Geerstraat, de Gortstraatpoort op de tegenwoordige Var- kemarkt, de langevijleSeis, destijds Kosterstrate poorte geheeten (4) en Noordpoorten bij het einde van de Lange- vijle, Krommeweele en de korte Noordstraat, de Koepoort in de Spanjaardstraat even voorbij den ingang der Spuistraat aan de zijde van de Spuibrug en de Noord en Zuid Dam poorten ter wederzijden van den tegenwoordigen dam op de hoogte van de Spuistraat. Van het zoogenaamde Haymanspoortje, hetwelk, volgens Zeelands Chronyk verkort, zou gediend hebben om de Stad gemeenschap te doen hebben met het Molenwater, hetwelk (1) Boxhorn I D. bl. 137. (2) Bijvoegsel achter de brochure van j. eiirlich over den aanwas der Stad Middelburg in den stroom der Arne. (3) Volgens de zoogenaamde Burgemeesters rekening der Stad van 1364, de oudste welke is bewaard gebleven, en in liet Stedelijk Archief nog voorhanden is waren alle deze poorten destijds reeds aanwezig, althans voor ieder van dezelve komen daarin uitgaven voor wegens herstellings kosten. (4) De Vlasmarkt werd toen Kosterstraat genoemdvermoedelijk om dat aldaar de Koster woonde van de daarbij gelegene West-Monstcrkerk op de groote Markt, in 1574 op last der regering afgebroken. (Zie No tulen ten rade van 5 Maart van dat jaar.)

Archief | 1856 | | pagina 64