65 te zeer zigtbaar isstellig heeft plaats gehad bij de vierde uitlegging, vermits die landtong reeds in 1596 onder de vijftiende wijk was begrepen. Het is mogelijk niet ongepast, hier van de wijken spre kende, omtrent de inwendige verdeeling der Stad nog een punt op te halen, dat met hare uitbreiding en vergrooting in een naauw verband staat. Volgens 'sGravezande, (Historische Aaneenschakeling, bl. 37was de Stad reeds van ouds in drie parochiën verdeeld, te weten: die van Oost, West- en Noord Monster. De Pa rochiekerk van Oost-Monster was toegewijd aan de Moeder maagd Maria en St.-Nicolaas, en te gelijkertijd de Abdij- en Kloosterkerk der Praemonstreitenthans de Nieuwekcrk geheeten. De Westmonsterkerk op do Groote Markt was St. Maarten geheiligd, en de Noor/l Monster of St. Pieters kerk de in 1833 afgebrokene Oude kerk bij het Hofplein. Ook na den overgang der Stad in 1574 schijnt men, wat de kerkelijke omschrijving betreftdeze hoofdverdeeling behouden te hebben, althans geeein jaxsz. de hoorne, de eerste Leeraar bij de Hervormde Gemeente, maakte den 19 October van dat jaar de verdeeling der wijken voor den kerkcraad (1) naar deze drie Parochiën, ten einde over elke Parochie drie ouderlingen het opzigt zouden hebben. Ik voeg hier achter als bijlage B. een afschrift van die verdeeling, vermits dezelve, voor zooveel ik weet, niet door den druk bekend is, en zij mogelijk bij vervolg van tijd nog dienstbaar kan zijn, om de vroegere gesteldheid der Stad, voornamelijk ten opzigte der stratenmet meer juistheid te beoordeelen. Wat de burgerlijke verdeeling aangaat, deze heeft, gelijk boven is opgegeveneerst in 1596 plaats gehad. Zij bevatte eigenlijk meer eene omschrijving der straten en pleinendan wel eene opnmnmering der woonhuizenzoo als bij de (1) Zie 'sGravezande, bl. 462.

Archief | 1856 | | pagina 73