67 opwerjien der wallen, het maken der cingels, met derzelver bermslooten en liet graven der watergangen (de tegenwoordige achtergrachten) binnen de nieuwe Stad, ter uitloozing van liet overtollige water. Deze uitlegging had ten gevolge de verplaatsing van de Gortstrate- (de tegenwoordige Vlissingsche) Langevijle-, Seis-, Noord- en Koepoorten op de verschillende standpunten alwaar zij zich nog heden ten dage bevinden, met uitzon dering van de Veersche- en Seispoorten welke thans door Barrières vervangen en bij de afglooijing der Wallen in de laatste jaren eenigermate verplaatst zijn. Tijdens de uitvoering van dit aanzienlijk werk, waardoor Middelburg, eene zoo groote uitgestrektheid verkreeg, (1) hadden de wallen evenwel die gedaante nog niet, welke wij vóór de onlangs plaats gehad hebbende afglooijing met onze oogen aanschouwd hebbenzijnde daaronder niet begrepen (1) Bij deze laatste uitlegging zijn 210 gemeten, 67 roeden grond in de Stad getrokken te weten uit de Oostwatering 128 gem. 63 roeden. "Westwatering 30 186 Zuidwatering 51 116 te zamen 210 gem., 65 roeden, zoo als blijkt bij vergelijking van de tegenwoordige overloopers dezer Wateringen met die van 1598. Er is vroeger wel eens aangevoerd dat het grondgebied van Vlissingcn zich zoude gestrekt hebben tot aan de tegenwoordige Varkenmarkt. Dit is geheel bezijden de waarheid en het gevolg eener misvatting. Er stond daar namelijk in oude tijden op eene pilaar eene baluster, zoo als men afgebeeld ziet bij vignoles Regies des cinq ordres d'Architecture, pl. 95, welke volgens deze afbeelding inderdaad eenigermate het figuur eener fles heeft, vooral wanneer zij van de Corinthische bouworde geweest is. Men meende hierin, maar ten onregte, het wapen van Vlissingcn te erkennen, hetgeen zoo als bekend is, een zilveren fles is op een rood veldvan daar de dwaling. Zie Vcrhcije van CittersMS. ter opheldering van de plaat van Bast van 1594.

Archief | 1856 | | pagina 75