09 BIJLAGE A. Fundatiebrief1) verleden door Ver Gheyle Wed. Willem Hozemond, voor Burgem'. Schepenen en die gliemene port van Middelburch des dicendaghs na St. Agnieten dacli 1301, be rustende op let Archie:/ der Provincie Zeeland. Wie Burchmesters Scepenen ende die gliemene port van Middelburgh orconden ende maken kont al dien goenendie desen zien sullen jof horen lesendat vor ons quam Ver GheyleWillem Hozemonds Wedewe, portieghe in Midd. ghesonds lives, wel bedochten harre redenen ende hars zinnes, ende gaf twe hofsteden liggende in des Gravenstrate. tote ser Willem Hozemonds capelrie mede te beterne ewelike 1) Deze Brief is verleden op Dingsdag na S. Agnieten dach 1301, naar den Hofstijl, of volgens den gewonen stijl den 23 Januarij 1302. Des Graven hof het huis thans bewoond door den heer mr. S. de Wind, en gemerkt wijk I, no. 190. Het huis, destijds cle Molen genaamd, is waarschijnlijk het hoek huis der Zusterstraat, wijk I, no. 200. Der Vrouwen Hof van Vome (of het Ilof van mevrouw van Voorne) is het zelfde gebouw dat later het klooster was der Grauwe Zusters (waarvan de Zusterstraat haren naam heeft) en na den overgang der stad bij den verkoop der geestelijke goederen in particu liere handen is overgegaan. Het is thans gemerkt I, no. 207 en draagt den naam van Backten's Gravenhove. Verg. 's Gravezande (Histor. Aaneensch bl. 467. De vrouwe van Voorne, in dit charter vermeld, is waarschijnlijk Katharina van Durbuy, weduwe eerst van Albert van Voorne, burggraaf van Zeeland en naderhand van Wolfaart van Borselen, die in 1299 te Delft omgebragt werd. Zij is zeer bekend in onze geschiedenis als de minnares van graaf Floris V. Wanneer men de vier gemarken tusschen welke Ver Gheyle hare twee hof steden in de 's G? avenstraat omschrijft, met aandacht nagaat, zal men bevin den dat dezelve den grond beslaan dien thans de huizen en erven wijk I, no 191 tot en met 199 innemen. Met de fraaije kaart van Middelburg, door Goliath Cin Smallcgangcs kronijk) zal men zich een regt goed denkbeeld der plaatselijke gelegenheid kunnen vormen.

Archief | 1856 | | pagina 77