77 kwijnen, en is dit zoo, dan dunkt mij, daarin genoegzame aanleiding te vinden, om de oudheid van het Zegel hooger te zoeken. Oudegherst spreekt in zijne Annales de Blandrc op het jaar 1369 van Sluis, als van eene besloteno Stad gelegen aan het Zwin, eene der voornaamste zeehavens van Europa; mogelijk zou het dus zijn dat het Zegel, in het tijdvak dat de handel te Sluis het meest bloeide, en dus in het midden der 14de eeuw, te huis behoorde, dan ik voor mij zou van meening wezen, aan het zelve nog hoogere oud heid toe te kennen en wel op grond van den inhoud van het privilegie door Graaf gdy van dampierre op den 26 Aug. 1280, aan Aardenburg verleend, tijdens de over brenging derwaarts van den staggel der Buitsche hooplieden, te voren te Brugge gevestigd (1), wordende daarin aan de koop lieden toegestaan quiils puent deseure dit avoir nn Saiel de commun pour Saieler leurs lettres et leur procureur don commun et pour envoier as boine viles parlout la u il leur plairdeene gewoonte welke wij in liet onderwerpelijke Zegel, i als juist den naam der commune en dien van den procureur of proviseur behelzende, in volle toepassing zien, en wordt mijne hiervoren aangegevene veronderstelling des te waar schijnlijker, vooreerst door de volkomenc overeenstemming van de taal des randschrifts met die van laatstgenoemd pri vilegie, en ten anderen door de wetenschap dat niet zelden door onze graven aan onderscheidene plaatsen te gelijk vooral wanneer zij in gelijke omstandigheden verkeerden dezelfde privilegiën werden toegekend, zoo dat geene enkele reden bestaat waarom niet aan do kooplieden van Sluis (welke stad langen tijd met betrekking tot den handelAarden- burg heeft op zijde gestreefd) gelijke vergunning ten aan zien van het zegelen hunner handelsbrieven zou kunnen zijn verleend gewordenal is het dan dat wij bij volslagen genlis aan oorkonden in het plaatselijk Archief van Sluis er ons thans, helaas niet meer van kunnen vergewissen.Het (1) Kluit, Codex Diplom: pag 828—836.

Archief | 1856 | | pagina 85