2 termen van liet Blason Stadswapen beter aldus beschrijven De gneules a la lour clonjonneé tVor (1). Het Wapen naar die leer beschouwende, ontdekt men da delijk dat ten opzigte van de figuur van den Burgt de naam, en ten opzigte van de kleuren goud op roodhet wapen van Middelburgs ouden Landsheer als de aanleidende oorzaak van der Stads wapen moet aangemerkt worden. Stads naam Middel-éar^ heeft aanleiding gegeven dat men in navolging eener menigte andere Steden een Burgt tot wapen nam. En tot Middelburg werd ook zoodanige sterkte, gevonden, denkelijk waar thans de straten den Burgt en de Wal met de Groenmarkt een driehoek uitmaken. De zich daar bevonden hebbende Burg bij den aanvang eenvoudig de Burgt genaamd werd vervolgens de Middelburg genoemd, omdat dezelve tusschen of in het midden van verscheiden andere burgten ingeraakte als de Poppen- of Popkensburg de Oost en West Souburgen den burg op het Arnestein den burg Wynendael en den burg ter Plooge. Maar wat was de oorzaak van zoo vele Burgen Eenvoudig deze Middelburg was in het begin van deszelfs bestaan enkel een Port of Ilaven, waar de Overzeesche kooplieden, met de kooplieden die de Schelde, Maas en Bhijn afzaktenkwamen handelen. Dus geene versterkte stede want dit vond eerst veel later plaats (2) maar een Handelplaatsbestaande in den aanvang uit weinige woningen aan de beide oevers der Arne destijds een wijde stroom, die door de handelplaats heen liep, en welks bewoners nog in 1301 in die van Oostoever en in die van Westoever onderscheiden waren (3). Om die Handelplaats te beveiligen en de Tollen in te vorderen, bouwde de Landsheer eenen Burg, naar de ma nier diens tijds. En toen de handelplaats later meer en (1) Piilliot. Vrciye et parf. science des armoiries. V. Donjonné verg. Tour. (2) Mieris II 41. (3) Mieris II. 20.

Archief | 1856 | | pagina 10