22 keerde hij naar Europa terug met eene verzameling van op- teekeningenhet geliefdkoosd werk van 30 jarenen dit alles verzonk in het bodemlooze diep Daar de oplossing dezer vraag in eene bijzondere betrek king staat tot dit Genootschapheb ik vermeend M. H. dat liet u niet ongevallig zijn zal, indien ik eenige verloren oogenblikken benuttigde tot de ontknooping van dit raadsel. Er ligt in het verhaal bij D'IsRAëi.i waar en valseh on der één gemengd. De bedoelde persoon zal wel geen andere zijn dan de Zeeuwsche Reiziger Samuel van de Putte. Het bewijs daarvan zal niet moeijelijk zijn. Vergunt mij slechts dat ik U een artikel voorleze uit de onder Genootschaps pa pieren berustende Bataviasche Courant van Dingsdag 5 Octo ber 1745. Het luidt woordelijk aldus //Voorleden Maandag den 27 (September 1745) is na een korte ziekte overledenen den 29 daaraan op het binnen Portugesche Kerkhof alhier staatelyk begravenwylen de Heer Mr. samuel van de putte zulk een vermaard Reiziger in de Ooslersc/te Landendat ieder een beklaagt het verlies van Zyn Persoon, teffens met diens bevindingen, waarnemingen en Geschriften alzoo hy dieom het gevaar in Moorsche Landenvoor het meeste gedeelte hebbende moeten brengen, en successive verzenden op kleine snippeltjes papier en onder charactersdie een andere onmogelyk verstaan kanuit dien hoofde alle zoo wel die in 't Vaderland als hier sedert den jare 1733 berusten, by testamentoire dispositie te ver branden en te vernietigen geordonneerd en instandig verzogt heeft, omme hier mede te prsevenieerenalle gelegenheid en aanleiding tot frauduleuse Geschriften, die in laater tijd op Zyn Ed. Naame konden uitkomen; ter zaake van welke Dis positie van Wylen Zyn Ed. hier met zekerheid, alleen staat te melden dat hij geweest is een Zoon van Wylen den Heer Carel van de Putte (1) Vice Admiraal van Zeelanden ge- (1} Van wien zie de la Rue, Hcldh. Zeeland, p. 202 203. (w.)

Archief | 1856 | | pagina 30