13 t.ocli ontwijfelbaar is, dat, wanneer hij er had laten vervaardigen, men ook deze in zijn graf zou hebben nedergelegden zich dus niet verpligt zoude hebben gezien, om, als tot bewijs zijner identiteit, er zijn zegel bij te plaatsen, waarop rondom zijne beeldtenis, zijn naam in Latijnsche letters was gegraveerd 1). De nabootsing van de Romeinsch-keizerlijke munt, onder de Frankische vorsten, kan dus gesteld worden vóór 548 te zijn gedaanvan deze soort te Domburg gevonden, komt mij voor de oudste te zijn, een gouden Tiers de Sol d'or, of triens, waarop aan de Y/z. eene regtsgekeerde beeldtenis met diadeem en een kruis op de borst, waar rondom staat: I N I V- 11 V I N I. naar ik vermeen D. N. IUSTINL zijnde nevens het borstbeeld aan de onderzijde geplaatst de twee letters co, terwijl aan de T/z. gezien wordt de nabootsing van liet regtsgekeerde beeld der overwinning en daar rondom, naar 't schijnt Y. MET. RIT dat waarschijnlijk op Metz doelt. In de afsnede CONOC. gewigt 1,46. 2) (Zie PI. 1, No. 1.) Deze waarschijnlijk teMetz geslagene belangrijke muntis,voor zoo veel ik heb kunnen nagaan, onuitgegeven, en verdient te meer opmerking, om dat ook daarop schijnen voor te komen, de twee tegen elkander staandeco, welke door den heercH. i.enormant worden genomen en uitgelegd als de voorletters van Chlodoveus Consul3) op grond, dat ci.ovis i door keizer anastasitjs tot Romeinsch consul was verheven, die waardigheid met veel praal te Tours had aanvaard, en er den titel van voerde, 4) met dat 1) Id. P. 326. Dr. voilcemier c., pag. 97. Chateaubriand, Etud. Hist. t. III, p. 212. De bast, Rcceuil d'antiquités Romaines et Gauloises, pag. 108. 2) Hier en bij alle volgende aanteekeningen van gewigt is tot eenheid aangeno men Let Ncderl. wigtje, gelijkstaande met het fransclie gramme. 3) Lettres a M. de saulcy n. III, Revue 1848, bl. 195. 4) Gregorius van tours, 11,38. Revue 1848,bl.199,200. S.H. van dernoor- daa, Tijdschrift voor Alg.Munt- en Penningk. door p. o. van der chys, I dl. bl665

Archief | 1856 | | pagina 17