18 zeker verband bestaat tusschen Domburg en het oude koningrijk Ivent, waarover wij straks nader zullen spreken. In mijne vorige verhandeling heb ik gewag gemaakt van eene gouden munt van keizer justinianus met hélière, die in 1778 te Domburg is gevonden 1). In Denemarken is een rijk gewerkte gouden keten gevon den met daaraan hangende zes keizerlijke munten, allen met ringen voorzien van valentinianus, majorianus, i.eo, zeno en ANASTAsiusdit gedenkteeken wordt bewaard in de konink lijke schatkamer te Kopenhagen 2). Het is waarschijnlijk, dat de munten met ringen hebben toe behoord aan voorname personen, en als versierselen werden gedragen; in Kent werden zij welligt uit Frankrijk of misschien ook wel over de haven van Domburg ingevoerd, en zullen daar te meer op prijs zijn gesteld, omdat de Angel-Saxen geene gouden munt bezaten 3). Eene soortgelijke munt als de onze, doch zonder ring, is met zeer gering onderscheid uitgegeven door den heer meynaerts in de Revue beige, deel 1, bl. 122, pl. 3, no. 11. Yan den zelfden keizer Mauritius tibemus hebben wij nog eene nabootsing, ook met het beeld der overwinning, doch van veel grovere bewerking en muntslag, waardoor de legenden zoo goed als onleesbaar zijn. Gewigt 1,14. (Zie Pl. 1, No. 7.) Er volgt nu een gouden muntje van niet minder barbaarsche bewerking, gevonden op het Breezand, waarop aan de voorzijde met moeite een gehelmd borstbeeld, dat Rome of het keizerrijk voorstelt 4), te zien is, met een randschrift, waaruit kan gelezen wordenSantactia of actiasant of sam (F), dat mij nog niet is op- 1) Verhandeling, bl. 7. 2) Lelewel, Memo ire sur les anciennes plaques décor atoi res, sépnlcralcs, de distinction, etc., Revue Beige, deel 1, bl. 99. Nordisk tidsskrift for oldkyndiglied, 11 B. p. 100 en 107. Zie wijders de afbeelding van dezen keten in de afbildningen fra det kongelige museum for Nordiske oldsagen Kjobenbavn, osdriede of forklarede af j. j. h. worsaae. Kjobenhavn 1854. bl. 81. 3) Cartier, als voren. bl. 19. 4) Lelewel, Numism. du moyen-age, torn. 1pag. 5.

Archief | 1856 | | pagina 22