21 Ofschoon de koninklijke munten bijzonder zeldzaam zijn, blijkens het gezegde van den heer lelewet,, dat hij er nog nooit eene in bijzondere verzamelingen gezien heeft, zoo vermeen ik toch, dat als zoodanig is te beschouwen een triens, hebbende aan de Y/z een borstbeeld, rondom hetwelk ik meen te kunnen lezen WIN M., terwijl op de T/z wordt gezien een kruis, rustende op eene globe, met ronde stippen aan de punten Croix pommeiée) 1), het geheel geplaatst boven vier trappen en heb bende aan vier hoeken de letters T. O. D. I., waaruit Te O. Debert I kan gelezen worden Gewigt 1,39. (Zie PI. 1, No. 9.) Er is een muntmeester wintrio bekend te Chalons-sur-Saone, en een te Tsernore, die uit hoofde der nabijheid van deze twee plaatsen wel de zelfde kan zijn geweest 2), doch ik kan niet gelooven, dat de hiervoren gebragte munt van dien muntmees ter zoude wezen; in de afbeelding althans, die de heeri.elewei, geeft van die, welke in de verzameling van den heer de saut.cï aanwezig is, 3) is een zoo groot verschil in teekeningen bewer king, dat men redelijkerwijze beide de munten niet voor het werk van de zelfde hand kan houdener zijn intussclien munten bekend, met den koninklijken naam die ook te Chalons-sur- Saone zijn geslagen 4). Onze munt zelve heb ik nergens afgebeeld gevonden, en is dus als onuitgegeven te beschouwen. Als eene der ou dste trientes moet mede beschouwd worden eene van den muntmeester plantjlfus, hebbende aan de Y/z een slecht uitgevoerd borstbeeld met een kruis voor zich, en daar rondom Flanul; aan de T/z eene barbaarsche voorstelling van een Victoriebeeld, dat niet te herkennen zou zijn, wanneer het niet als type bestond, waarnevens eenige letters, welke ik vermeen te moeten aanduiden: novo vico omdat er bij combrouse 5) 1) Lelewel, Numism. du moyen-age, torn. 1, p. 29, etc. 2) Lelewel, Notice sur 23 pieces des monet. mérov. Revue 1836, p. 326. 3) Revue N. 1836, pi. IX, no. 9. 4) Lelewel, Numism. du moyen-age, torn 1, p. 24. 5) Decameron, pag. 36, pag. 43, no. 11.18.

Archief | 1856 | | pagina 25