28 Onder de zeer zeldzame en onuitgegevene munten behoort ook een triens van Avallon, gelegen in Bourgogne, tegenwoor dig departement van de Yonne, geslagen door den muntmeester biuleus; aan de Y/z leest men rond een bepareld hoofd met af hangenden strikABALLONE. Aan de T/z rondom een kruis, waaraan nog een verbasterd gedeelte van het monogram van chbistus gehecht is, en dat daarom in Erankrijk Croix clirismée wordt genaamd BIULEO "MONETAE 10 Zijnde de letter T omgekeerd. Gewigt 1,25. (Zie PL 1, No. 20.) Dit muntje zal ongetwijfeld de belangstelling der Eransche geleerden in hooge mate wekken, als zijnde en de muntplaats en de muntmeester bij de Merovingische munten beide onbekend, terwijl Avallon, thans eene kleine plaats, niettemin in de ge schiedenis van vroegere eeuwen dikwijls voorkomt. Onder het Carolingische stamhuis is eene munt te Avalon, door kabel den kalen geslagen, endoor den heer caeïieb bekend gemaakt en afgebeeld in de Revue numismatique, 1838, pl. 13, fig. 1. Ook de muntmeester loeel zoude onbekend zijn, zonder den gouden tiers de sol, waarop, rondom een borstbeeld, dat er barbaarsch uitziet, gelezen wordt LOEEL MONAR. Terwijl op de T/z schijnt gestaan te hebben een kruis met Chrismaen daarom de letters: ISOANROSSO. Eene legende, die mij onverklaarbaar blijfthetgeen niet te verwonderen is, wanneer ik er bijvoeg, dat dit mede het geval is geweest met den heer lelewel, die nog getracht heeft die op te helderen, door haar om te keeren en van achteren naar voren te lezen, welke poging echter ook mislukt is. Gewigt 1,21. (Zie Pl. 1, No. 21.) Ofschoon van den volgenden triens de naam der muntplaats minder barbaarsch klinkt, heb ik die ook niet te huis kunnen

Archief | 1856 | | pagina 32