29 brengenrondom een borstbeeld met diadeem en eene muts met parelen, leest men V/z. CASSORIACO. De uitgang van eene benaming in iaco dat thans in Frankrijk in iac is overgegaan, komt zeer dikwerf bij de plaatsen, waar munthuizen zijn gevestigd geweest, voor, doch daaronder is tot nog toe Cassoriaco niet te vinden geweest, het was toch denkelijk in Auvergne gelegen 1); op de T/z leest men, in het veld het monogram AS Arverni aanduidende, en dat veel overeenkomst heeft met het geen gezien wordt op eene munt van Clermont Ferrand, afge beeld in de Monn. des rois méroving, pl. 6, n°. 9 rond het monogram staat de naam van den muntmeester, doch zijn de eerste letters daarvan niet afgedrukt, zoo dat men alleen on derscheidt OVALFV. M O. Ik heb geenen muntmeestersnaam kunnen vinden, die alzoo eindigde, en houd dus ook deze munt voor onuitgegeven. Gewigt 1,14. (Zie Pl. 1, No. 22). Nog een gouden triens blijft ons te beschrijven, doch het vlak derzelve is zoo oneffen, dat het door vuur schijnt geleden te hebben, en welligt daardoor zeer onduidelijk is geworden. De Y/z vertoont een borstbeeld en daar rondom, zoo veel leesbaar is OCTAMONUS. De T/z is waarschijnlijk een monogram doch thans zoo verward en met zooveel bijwerk, dat men er bloemen en blade ren op meent te zien; zonder randschrift of legende. Gewigt 1,20. (Zie Pl. 1, No. 2-3.) Alvorens van de gouden muntmeesters-penningen af te stap- 1) Door een der heeren beoordeelaren is de juiste opmerking gemaakt dat voor Cassoriaco welligt moet worden gelezenGassoriaco, en de munt alzoo aan Bononia thans Boulogne, dat reeds bij de Romeinen onder den naam van Gessoriacumnavale bekend was, moet worden toegekend; alsdan zoude het monogram A R niet arverni maar armorica aanduiden. Ik kan mij met dit gevoelen geheel vereenigeu.

Archief | 1856 | | pagina 33