34 museum, werd ik in dit gevoelen bevestigd, dewijl mij daar de verzekering werd gegeven, dat meer dan ergens anders die mun ten op de kusten van het tegenwoordige graafschap Kent werden gevondenzijnde zij in Engeland algemeen onder den naam van sceatta's bekend en als zoodanig ook opgenomen in het uitvoerig en verdienstelijk werk van den heer rogers rijding Annals of the coinage of Great Brittain, (Londen 1840), waarin, metmeer of minder verschil, de afbeelding te vinden is van de munten, welke bij mij onder de elf eerste soorten zijn gerangschikt. In 1839 was dit mede reeds alzoo begrepen door den heer cartieii, die in zijnen 7°" brief daarvan sprekende, zegtn Leur série muette ou a légendes inintelligibles est terminée par une pièce au now, ^ectieebeet, l'r roi de Kent de 561 a 616." Op plaat 17, no. 1, van de Bevue numismatique van 1839, en bij euding, plaat 3, n°. 1, wordt de afbeelding gegeven dezer munt, welke tot nog toe te Domburg niet is gevondenop de Y/z. leest men in runische letters ETHELBEBT op de T/z. vinden wij de door ons bij de 2e en 3e soort beschre vene figuur terug, zijnde een halve cirkel met schuins liggende strepen en punten daaronder, die het voorkomen had een getal merk in te sluitendoch dat figuur wordt door camden voor eene galei met riemen gehouden. De heer cartier houdt bepaaldelijk deze type van Angel- Saxischen oorsprong te zijn, en ik kan mij ook nu meer verceni- gen met het denkbeeld van camden, dat het oorspronkelijk een schip of eene galei met riemen heeft moeten verbeelden, die evenwel door barbaarsche bewerking en onhandige nabootsing zoo veel in hare voorstelling heeft verloren, dat er geen schip meer in te herkennen is, terwijl men niettemin de type heeft blijven behouden, omdat de bevolking in die tijden, zoo als vroe ger is aangemerkt, vooral aan de type'was gehecht. Met waarschijnlijkheid kan men aannemen, dat deze type van eene galei of een schip is voortgesproten, uit de herinnering aan de overzeesche aankomst en landing der Saxen in Engeland, welke omtrent het jaar 449 of 450 op het eiland Thanetop de

Archief | 1856 | | pagina 38