39 Voegt men hierbij de munten die reeds vroeger aanwezig waren, dan verkrijgt men een getal van 355 Angel-Saxische munten, die thans in het bezit van het genootschap zijn. Aangaande den tijd, waarin de Kentsche munten zijn gesla gen, geloof ik tusschen de heeren cartier en lelewei, eenen middenweg te moeten kiezendat hij niet met etiiei.bert ein digt, zoo als cartier meent, is op te maken uit de menigvul dige munten, ook, zoo het schijnt, van volgende vorsten na ethei.be rt, waarop het kruis, als het teeken van de Christelijke godsdienst, gezien wordt, terwijl dit teeken op andere ontbreekt of althans meer als karakter dan als zinnebeeld moet worden aangemerkt. De geheele tweede soort, met de derde en vierde, vermeen ik (bij afwijking van mijn gevoelen in mijne vorige Ver handeling, dat al die munten van christelijken oorsprong zouden zijn), nu onder de heidensche te moeten rangschikken; de 1", 5e, 6e en 78 soort komen mij voor na de aanneming van het Christendom te zijn geslagen, wat ook het meest met het gevoe len van den heer rudiïjg schijnt overeen te komen. Ofschoon het letterschrift op het muntje van Tanum latijnsch is, zoo heeft men daarom het runisch op de volgende munten niet geheel laten varen, blijkens de nog niet ontcijferde legende, die op de le, 5C en 6° soort voorkomen. Daar wij gezien hebben dat de heer i.elewei, slechts zes van deze munten onder zijne zoo menigvuldige afbeeldingen heeft, en de heer cartier nevens de afbeeldingen van de munt van etiiei.bert maar drie andere van Kent voegt, welke hij zegt in Hanover te zijn gevonden 1), en aan de welwillendheid van dr. grote, uitgever van het Duitsch numismatisch journaal ver schuldigd te zijn 2), zoo is hieruit genoegzaam de zeldzaamheid van deze muntsoort op te maken, waarvan het Britsch museum ook maar een betrekkelijk klein a an tal bezit, verre achterstaande bij de verzameling, welke thans bij dit genootschap zal aanwezig zijn. 1) Dergelijke munten zijn ook in Friesland, alsmede te Wijk bij Duurstede voor eenigc jaren, met Romeinsche en Frankische (vooral Karolingische) gevonden. Zij berusten meest in het Penningkabinet der Leidschc hoogeschool. 2) Revue numism. 1839, bl. 419.

Archief | 1856 | | pagina 43