41 Yan de 5e soort is er mede een op gelijke wijze onderzocht, en bevonden zwaar te zijn 1,132 w., hebbende een gehalte van 0,9252 zilver, 0,0160 goud en 0,0588 koper, benevens eenig spoor van tin. Yan deze zijn er aanwezig 25 heele sceatta's, wegende gemiddeld 0,935. 18 halve, als voren 0,500. 9 vierde, als voren 0,240. 47 tezamen. (Zie de halve PL II, No. 1; het vierde PI. II, No. 2). De meerdere hoeveelheid zilver, bij de 4e en 5e soort en vooral die van goud, bij de laatste soort, is zeer merkwaardig. Behalve onderscheidene variëteiten, bij deze munten van de 5° soort voorkomende, is een halve sceatta, die aan beide zijden de zelfde voorstelling heeft van het kruis met vier parels in de hoeken. (Zie Plaat II, No. 3). Het muntje van de 7e soort, dat even als de munt van Tanet op de V/z. een hoofd vertoont met een kruis voor den mond, met de T/z. van het vierkant, weegt 0,6 wigtje. Het is algemeen aangenomen dat de Angel-Saxen geene gou den munt hebben gehad 1) en des te merkwaardiger moet worden geacht een gouden muntje, dat mij voorkomt de type van de Kentsche munten te bezitten, en vooral het merk of welligt muntteeken van eene figuur, overeenkomende met eene kapitale A, tegen liet achterhoofd leunende. De Y/z. heeft een ompareld hoofd met een kruis voor zich, en daarbij eenige letters, als NIYI, behalve de reeds vermelde A of wel, wanneer men die te zamen voegt NIYAI of YAINI2), de T/z. is zonder letterschrift, doch vertoont drie menschen- hoofden en faceomringd door strepen en cirkels of lofwerk, waarvan nog geen ander voorbeeld of afteekening ergens is voorgekomen, doch dat wel eenige overeenkomst heeft met de 1) Lelewel, Numism. du moyen-dge, toni. 1, partie 2, pag. 7. Cartier, Notice siir des monn. mérov. trouvées en AngleierreRevue numism. 1847, pag. 19. 2) Bij ruding komen, deel 1, bl. 122, munten van osbercht, koning van Nort humberland voor, geslagen door den muntmeester vinibegiit of viniberht. Zoude ook deze munt daartoe gebragt kunnen worden

Archief | 1856 | | pagina 45