58 ring eene verbeterde muntregeling heeft aangenomen, dat die veranderingen zijn aangewezen bij de Capitularia van 779 en 794, dat daaruit is voortgesproten de verbetering der munt, welke men gedurende zijne lange regering opmerkt, en de over gang van de onregelmatige letters en bewerking, welke bij de hiervoren beschrevene munten bestaat tot de meer nette munten, welker beschrijving hierna mede volgt. Daar intusschen ook de opvolgers van karei. ben grooten, die den zelfden naam hebben gedragen, munten hebben geslagen, waarbij de type van eerstgemelden vorst is gevolgd, is men in de onzekerheid geraakt omtrent de bepaalde toekenningop vele van die munten vindt men het monogram van karet., het zij met eene C, het zij met eene K gespeld. Eenige geleerden vermeenen, dat icauei, de oboote het monogram nimmer op zijne munten heeft gebezigd; andere zijn van een bepaald tegen overgesteld gevoelen, en zonder mij te diep in die twisten te mengen, meen ik, na de onderscheidene gevoelens overwogen te hebben, aan kabel den gbooten te moeten toekennen: 1. Een zilveren penning, hebbende aan de V/z. een kruis (croix pattée) met vier stippen, en de legende CARL VS REX FR. T/z. een tempel met het omschrift XPISTIANA RELIGIO. Indien ik den heer cartier wel begrijp, kent hij, even als eckhabdt, deze munt aan karei, i toe 1), ofschoon het alsdan vreemd voorkomt, dat hij haar niet opneemt onder de afbeel dingen van den progressiven vooruitgang der munten van den vorst, aldaar gebragt op pi. XVIIT. De heer de coster geeft in zijne verdienstelijke Verhandeling over eenige munten van karet, den gbooten, die te Wijk bij Duurstede zijngevonden, de beschrijving van eene gelijksoortige munt, diehij, op mij onbekende gronden, alste Arles geslagen ver meldt 2). Een ex. dezer munt bevindt zich ook in het penningka binet der Leidsche hoogeschool. Gew. 1,16. (Zie PL III, N°. 17). 1) Revue 1858, pag. 352. 2) Revue nuinism. Beige, 2c serie, torn. II, bl. 369 en 380.

Archief | 1856 | | pagina 62