12 lijke regtspleging, van de laatste helft dei' 16de en de eerste helft der 17de eeuw, ten bewijze waarvan ik ook uit hoofde van den eigenaardigen stijl van dien tijd, u een paar vonnissen wil me- dedeelen Op den 19den dag van October 1511 om sekere mesusen gedaan by Gysken aerts oud 13 jaren of daeromtrent, daerop gehad goede deliberatie en consultatie in den hoogen raet soe is by maninge van den Heere en by vonnisse van Scepenen gewe- sen, overmits de joncheyt van den persoen dat men hem stellen sal op een Scavot en met den Scerperrechter laeten geesselen ter tyt toe dat die heeren duncke genouch te wesen, en men sal voert hem met eengluy schoef bernende slaen op syn (hoofd) en op syn bloote lyf en daeren 't enden gebannen syn vuyt Zuidbeve- land den termyn van thien jaren gedurende en dat op syn hooft.1' Nog eene van den 20 april 1540 is van den navolgenden inhoud In de zaecke hangende voer burghemeesters ende scepenen van Eeymerwale tusschen Philips Stasser Balliu als heysscher van 's Keyzerswege ter eender zyde ende Stoffel Thonisz: poerter der voirs: Stede verwerer ter andere zyde, Scepenen die aen- sprake van den Balliu in 't lange gehoort ende de zaecke deur- zien hebbende en alsoe de voirz: Stoffel Thonisz. tot driemaal toe in persone ende de vierde wete 't zynen huize daeraf gehad heeft ende niet gecomen ofte gecompareert is hetzy in persoone ofte by procuratie versmadende 't recht ende alzoo overmits dat de voors: Stoffel nu aller Kinderendach, laatsten heyligen dach van Kersmisse nu laestgeleden, gecomen is voer die brugge ende heeft openbaerlic ende overluit ter presentie van eenige van de Wethouders ende groote menigte van Gemeente geroe pen zeggendeDen brief dien Joachim Cornz: van my heeft, dien brief hebben Scepenen qualicken en valschelick over my gezegelt ende die selve Scepenen sal ik nog op een cake bringen met meer andere leelicke qualicke ende Injurieuse woerden. Achtervol gens welke aensprake ende non comparitie van Stoffel Thonisz: voirs: zoe hébben Scepenen verclaert gezeyt ende gewezen voer recht, als dat de voirs. Stoffel gaen ende gebannen sal wesen tc

Archief | 1857 | | pagina 12