13 gane tusschen dit ende der Zonnen onderganck buyten der Stadt ende der stede vryheit ende daer niet wederom binnen eoemen ten zy hy eerst ende al voren gedaen sal hebben eene bedevaert totten heyligen drye Koningen binnen der stede van Ceulen ende daer goet bescheyt af brengen, in handen van den balliu burgemees- teren en scepenen voers; sal voerts de voirs. Stoffel gehouden wesen ter eerster dage dat hy geeomen sal wesen van syn voors. bedevaert binnen der stadt van R°. te stellen zes toertsen van wassche gemaekt te weten twee voor 't heylich Sacrament, twee voor 't heylich Cruce en twee voor 't beeld van Maria van Mira cle binnen der kerke van Re. voorts elcke toortse swaer wesende twee ponden wasch. Zal noch gehouden wesen de voirs. Stoffel, op ten selven dach als hy van voirs. bedevaert als voeren, voor de brugghe binnen Re. voirs. ter pntie van den Bailliu Burgemees ters en Seepenen voirs: collegialiter aldaer vergadert zynde ende van het stadhuys comende te vallen over zyne beyde knieën ende roepen aldaer met luiderstemme ten aenhoere van een yege- lyck deze navolgende woorden Eerwaerdige Heeren ende alle die genen die hier by ende omtrent zyn, diequade leelicke woorden die ik opte Wethouders ende Scepenen gesproken hebbe die wederroepe ik ende ik kenne dat ik die zonder redenen uut myn eigen quaet opset gesproken hebbe ende ik hebbe daer qualick aen gezeyt. Iele bidde Godt almachtich, de Iveyzerl. Maj. de Justitie ende 't volk te samen wiltet my om Gods wil vergeven, wantet my seer hartelyekleetis, ende alle 't geen des voirs: is zal de voirs Stoffel Thonis gehou den wesen te volcomen op te verbeurte van zijn Rechter hand. Aldus gedaan op den 20 April 1540, bovengen. Scepenen allen present." Beschouwen wij nu kortelijk het kerkelijk beheer. De stad bezat het geestelijk regtsgebied over geheel Zuid- beveland dat door eenen deken en provisor werd uitgeoefend, doch welk regt aan dezelve meermalen is betwist, blijkens een aantal confirmatien der graven zoowel als van de utrechtsche bisschoppen; ook rees er dikwijls verschil omtrent de inmenging

Archief | 1857 | | pagina 13