15 Nog moet ik met betrekking tot het kerkelijk bestuur doen opmerken, dat onder toezigt van den pastoor te R. ook stonden de broocl- of cellezusters, welke naar luid van een privilegie van Maximiliaan van Oostenrijk dd. sept. 1490 zich in die stad zijn komen nederzetten ten tijde der pestilentie, en zich met de op passing en bezorging van zieken bezig hielden. Na de invoering der hervorming is de stad, krachtens besluit van het synode te Middelburg in 1591, gebragt onder de classis van Tholen, en in de 40 jaren van haar nog overig bestaan ston den er slechts 4 predikanten, vindende men verder niets omtrent het kerkelijke aangeteekend. Binnen Reimerswale was ook gevestigd het dijksbestuur der watering beoosten Yersekehetwelk, volgens een privilegie van hertog .Tan van Brabant van 10 maart 1438, uit één dijkgraaf en eenige gezworens bestond. Tot de maatschappelijke instellingen, welke zeker onder de nuttigste kunnen gerekend worden, behoorden d6 gilden en schutterijen. Elders vindt men daarvan eene naauwkeurige be schrijving, zoo dat wij thans daarbij niet bepaald behoeven stil te staan, alleen moet ik herinneren dat er 10 gilden en 3 schut terijen waren, van al welke inrigtingen de keuren of ordon nantiën nog voorhanden zijn, en tot de oudste waarvan die der panneUeden of zoutzieders van 1491 behoort. Uit eene naauwkeurige beschouwing van deze stukken kun nen nopens den handel en de nijverheid der ingezetenen eenige niet onbelangrijke données worden verkregen. Zoo doet ons de oudheid der gezegde ordonnantie van de pannelieden zien, dat de zoutnering eene der eerste en voornaam ste bronnen van bestaan uitmaakte; het getal der zoutkeeten was dan ook zeer aanzienlijk, zijnde er in den brand van 1450 alleen 32 vernietigd. Yan evenveel belang schijnt ook de meereederij te zijn ge weest, op welk stuk reeds eene ordonnantie in 1480 is vastge steld; terwijl mede eene niet onaanzienlijke tak van handel bestond in de visscherij, hetgeen men ook uit het aanwezen van eene geregelde vischmarkt kan opmaken.

Archief | 1857 | | pagina 15