18 graaf en daarna bij den stadhouder en de staten der provincie zijn aangewend om zioh boven water te kunnen houden, zonder dat zulks met eenen gewensehten uitslag is bekroond, en hoe hier van het gevolg is geweest dat de stad het overschot van haar vermogen aan den onderhoud harer dijken en zeeweringen heeft moeten ten koste leggen, daardoor allengskens is achteruitge gaan en door hare bewoners verlaten, tot dat ten laatste de over blijfselen in het jaar 1G31, door het provinciaal gezag in liet openbaar zijn verkocht en de opbrengst daarvan onder de sehuldeischers pondpondsgelijke is verdeeld. Nemen wij nu deze beschrijving in de hand, dan zien wij dat omtrent een aantal gebeurtenissen of omstandigheden bij den schrijver twijfel of onzekerheid bestond, die juist uit de weder gevondene stukken kunnen worden opgehelderd of toegelicht. Zoo leest men op bladz. 8, dat toen Albrecht van Eeijeren in 1380 of 1381 de stad Reimerswale bij koop had verkregen, het wapen van Beijeren aan het stedelijk wapen werd toegevoegd, dat overigens het zelfde was als dat der heeren Kervink van Rei- merswale. Het wapen nu dezer heeren wordt bij te Water, in zijn Hoog adellijk en adelrijk Zeeland, aldus beschreven de gueule a. deux epées d'argent en sautoir a la garde d'or.'' Wij willen de mogelijkheid niet tegenspreken, dat tot en met de 15de eeuw de stad dit wapen kan hebben gevoerd, doch een aantal charters van de 16de eeuw zijn er aanwezig, voorzien van een oud stads zegel, voorstellende een schild waarvan wel de bovenste helft is het wapen van Beijeren, doch het benedenste gedeelte verbeeldt een veld van keel, beladen (niet met twee gekruiste) maar met ée'n regt opstaanden degen; dit zegel nu, voerende liet randschrift Sigillum obligalionis Oppidi de Rei merswale of zegel van verbanden, vinden wij dat bij resolutie van schepenen dd. 5 januarij 1529, te gelijk met nog 2 andere zegels, namelijk het Sigillnm ad causas of zegel van zaken en het Sigil- lum de sale of van het zout, wettig is vastgesteld. Op bladz. 14 zegt de schrijver verder dat men niet vindt aan- geteckend of hertog Willem VI van Beijeren zich wel te Rei-

Archief | 1857 | | pagina 18