20 den was met liaer hoeft in een wyn tonne meenende haer te ber gen God hebbe haere Ziele." Een enkel woord slechts spreekt de schrijver van de kerke lijke Geschiedenis, en zegt niet te weten wie hier de pastorie heeft bediend dan alleen Jan van Cauwenberg in 1495 wij daarente gen zouden in staat zijn over een 200jarig tijdvak eene geheele reeks van pastoors hier te vermelden, zoo als wij ook doen op merken dat door hem slechts van 3 predikanten der ned. her vormde gemeente wordt melding gemaakt, doch niet van Sa muel Schepens die in 1627 aldaar het evangelie bediende. Nopens de vraag of te Reimerswale ook de woede der beeld stormerij heeft plaats gevonden, kunnen wij ook den twijfel dien de schrijver daaromtrent koestert, geheel wegnemen, en wel uit een aantal stukken welke met betrekking tot het tijdvak der zoogenaamde nederlandsche beroerten, onder de archiven voor handen zijn. In hetzelve vindt men niet alleen het interrogatorium dat door mr. Antonis de Meulenaere en Jan Outruwijs, zich noe mende inquisiteurs der kon. majesteit, op last van den hertog van Al va, aan liet stedelijk bestuur van Reimerswale, nopens hun devoir in dezen, op den 26 October 1567 is afgenomen, maar ook al de publicatien en andere acten die uitgevaardigd zijn om de goede gemeente tot rust aan te sporen, en bovendien een geheel relaas van gebeurtenissen welke in de jaren 1566 en 67 elders zijn voorgevallen, zoo als van den bekenden aanslag van den middelburgschen balliu Pieter Haack op Arnemuiden, diens poging om ook Romerswale te komen bezetten, van zijn daarop gevolgde togt naar Oosterweele, van het oproer dat te Antwer pen op den 14 maart 1565 door de belijders van de nieuwe leer is gemaakt, omdat hun belet werd die van Oosterweele te gaan ontzetten, en eindelijk van de overrompeling dezer plaats door den heer van Beauvois en diens triumphante intogt te Brussel op den 16 der genoemde maand, alle welke stukken voor de ge schiedenis van genoemd tijdvak allerbelangrijkst zijn te achten, en ons bovendien de zekerheid hebben gegeven, niet alleen dat er te R. volstrekt geen beeldstormerij heeft plaats gehad, maar

Archief | 1857 | | pagina 20