21 ook dat de regering der stad haar best heeft gedaan om door allerlei maatregelen, onder anderen door liet doen oprigten van een galg buiten een der poorten, speciaal bestemd om de predi kanten der zoogenaamde sectarissen aan op te hangen, de pre diking der nieuwe leer tegen te gaan, blijkende uit die stukken nergens het juiste tijdstip waarop de hervorming te Reimerswale eigenlijk is ingevoerd. Omtrent geene aangelegenheid is onze meergenoemde schrij ver zoo uitvoerig dan in de beschouwing der rampen van water vloeden, branden enz., welke de stad successivelijk hebben getrof fen, doch ook hieromtrent is mij een stuk voorgekomen, dat hem geheel onbekend schijnt te zijn geweest, en intusschen nog een aantal belangrijke bijzonderheden, nopens de lotgevallen der stad, gedurende eene reeks van jaren behelst, waarom ik dit ten slotte nog aan u wensehte mede te deelen; het is een ver zoekschrift dat de stedelijke regering ten jarel596 aan de staten van Zeeland, bij monde eener commissie, heeft doen overbrengen, waarvan het besluit in een der schepens registers (op fo. 285) wordt gevonden, zijnde van den navolgenden inhoud //Op den 10 Mei 1596 es by Balliu Yngel Joossen Moll, Adriaen Dingenss: Symon Cryns Burgemeesters, Jan Janss. Lep, Adriaen Janss: Senten nog een aantal Schepenen, gere- solveert 't naervolgende, dat men vertoonen zal dat deze Stede in den Jare 1530, heeft geleden, de inundatie van 't landt. In 'tjaer 1532 is dese Stede mede verdroncken geweest, in 'tjaer 1552 is dese Stede tweemaal geiuundeert geweest, in 'tjaer 1570, es dese Stede mede verdronken geweest, voorder geleden den grooten brandt 1450, noch eens de brandt 1520, voorder omtrent den jare 1562 synder 16 keeten verbrandt, voorder es dese Stede in den jare 1572, mitsgaders de burgherye op den 29 Juny ingenomen en gepilleert by die van Zeelant en zoo voert an, is an dese Stede gerooft en geplundert zo an metael Clocken, Gesehut, Sout, Schepen, Schuitenin somma datier niets gelaten en wert, dan dat hun niet en diende ofte 't geen zy niet en konden gecrygen, dreigende continuelyck de Stede te verbran-

Archief | 1857 | | pagina 21