33 Behalve deze en nog andere in dezen band bijeengebragte stukken vindt men er nog een omslag met eene zonderlinge verzameling van brieven in cijfer. Men weet uit onze vaderlandsche geschiedenis dat men in den aanvang van den opstand tegenSpanje, veel gebruik maakte van verbloemde namen van steden en personen, om onder den schijn van koopmansof bijzondere brieven, bedektelijk over de tijds omstandigheden te kunnen schrijven. Zoo noemde men Holland Koper, Gelderland Staal, Delft Apollo, den prins Maarten Wil- lemse, den hertog van Alba Paulus vanAlblas, de koningin van Engeland Hendrik Philips, enz. 1) Maar van lieverlede werden deze middelen te zwak bevonden. Men bezigde nu het eigen lijk cijferschrift. Gewoonlijk werd het dan op zeer fijn papier geschreven, klein gevouwen en zoo in den broeksband of voe ring der kleederen van don bode genaaid, of wel, wanneer daartoe gelegenheid bestond, door middel van duiven overgebragt. Ziet hier, M. H., een tiental van zoodanige briefjes, alle uit Ant werpen geschreven in 1585, tijdens de belegering dier stad door den hertog van Parma, en welke, gelijk blijkt, gelukkig bij de onzen zijn te regt gekomen. Daar men dezerzijds natuurlijk den afgesproken sleutel bezat, viel het niet moeilijk den brief te lezeu; het kwam er alleen op aan om de geheime teekens, welker beteekenis men kende, te herleiden tot de gewone schrijfletters. Maar geheel anders was het geval, wanneer men cijferbrieven van den vijand onderschepte, dan kende men den sleutel niet en moest men het dus op de eene of andere wijze ontraadselen. Doch ook hiervoor had men zoo elders, als bijzonder hier in Zeeland, mannen van uitstekende bekwaamheid, inzonderheid Charles de Beaulieu, koopman te Antwerpen, vriend van prins Willem I en den beroemden Philips van Marnix van St. Al- degonde. Yoor en aleer u hiervan eenige bewijsstukken over te leggen, zij mij een enkel woord tot inleiding vergund. 1) Zie vooral Bor, N. O. I. Vdc boek, fol. 223 vso. en korter Wagenaar Y. H., VI, 311. 3

Archief | 1857 | | pagina 33