37 degonde hebben brieven uytgeleyd, daer niet alleen 23 noten waren, ghelyc daar 23 letteren int ABC zyn, maar 300 noten, die eensdeels letteren, eensdeels heele namen van personen, ste den, provinciën, ooe sommige niet met alle beduyden, en die van d'andere,iets beduidende, onmogelyk schenen te onderscheiden." Noch heeft Beaulieu (let wel M. II.) brieven ontcyferd, waar van hy zelf de taal niet verstond. 'T is waar dat een jongman van Brug, by Sajas, secretaris van den coninc dienende, den prince van Oranje eenige cyfferen gesonden heeft, maar niet alle, en na dat dese jongman te Madrid gevierendeeld was in tjaar 1581, zyn evenwel de veranderde cyfers gelezen." Dat dit laatste waarheid is blijkt ontegenzeggelijk uit de Staten notulen van Zeeland, van de jaren dat Marnix zijn ver blijf hield op het slot te Westsouburg, waar hij, schoon buiten alle staatszaken gehouden, echter zijnen dienst niet weigerde wanneer die ingeroepen werd. Een merkwaardig blijk hiervan leveren de notulen van 23 febr. 1590. Er waren brieven van den koning van Spanje onder schept en naar Zeeland gezonden om door den heer van S. Al- degonde gedecifreerd te worden, en deze werd daartoe ver zocht. Heeds in de vergadering der staten van den 3 maart leverde Marnix den ontcijferden brief in, en werd de inhoud zóó important bevonden, dat Marnix dadelijk met den neef van den kolonel Morgan daarmede naar Engeland gezonden werd, bij provisie met ƒ1000 a ƒ1200 reiskosten. Een dergelijk voorbeeld geven nog de Staten notulen van 1594. Op den 17 mei stelden de staten zekere geïntercepteerde brieven uit Groningen, op verzoek der staten generaal, in han den van Aldegonde /'om te decifreren indien doenlijk is."En reeds in de notulen van 6 juni leest men //Ts gelezen de ontdekte Cifl're van de geïntercepteerde brieven uit Groningen, gedecifreerd by den Heer van S. Aldegonde." Ziet hier, M. II., eenige proeven van het combinatie vermogen hetzij van Beaulieu of van Marnix, uit een vroeger tijdvak. Het zijn drie brieven door Jean de Eigne, hertog van Aremberg, aan

Archief | 1857 | | pagina 37