38 den hertog van Alba uit Parijs geschreven in 1508, en waar schijnlijk door den prins van Oranje onderschept. Geene enkele zinsnede is onontcijferd gebleven, en deze brieven zijn hoogst- merkwaardig om de gesteldheid der gemoederen aan het zoo verdeelde hof van Catharina de Mediois te leeren kennen. Zij komen mij voor der uitgave waardig te zijn. 1) Eindelijk en ten slotte biede ik u dezen brief aan van Philips II aan den hertog van Alba, uit Madrid den 22 julij 1569, geheel in cijfer. Of deze brief, die zeer zeker onderschept is, in der tijd ontcijferd is, is onbekend. In later tijd heeft men er vele moeite toe gedaan, gelijk blijkt uit de daarbij liggende nota van den baron van Lynden van Blitterswijk, dus luidende: //Missive van Philips II, koning van Spanje, aan den hertog van Alba in cijfer. Zij beslaat 4 a 5 pag. in folio, en is zeer wel geconserveerd. Het begin isMon Cousin, ai requ votre lettre en date (deze precise datum heb ik vergeten), par Courieret je vous repondsdan volgt cijfler tot aan het einde, alwaar men leest: Sur ce je prie Dieu, qu il vous ait, mon Cousin, en sa sainte garde. En daar onder het gewone handteeken des konings." //Deze missive berust ter griffie van Zeeland: zij is voormaals zeer net geeopicerd (door Nieuwenhuisen) gezonden naar Spanje door den marquis de Liano, doch er is geen ander antwoord op gekomen, als alleen dat de charters van dien tijd (waaruit men verlangde de ontcijffering der missive in kwestie te kunnen be komen) thans te Seville waren. Nu vrees ik dat er niet veel kans is 1° om de difficulteit tot het bekomen van eene exacte copie, en 2° wegens de thans exterende troubles in Spanje." Deze poging om langs den diplomatieken weg den sleutel te bekomen was dus mislukt. Intusschen bleef men verlangen den inhoud te kennen. Een brief toch door Philips geheel in cijfer aan Alva geschreven, moest wel een of ander staatsgeheim be vatten Geen wonder, M. II., dat ook mijne nieuwsgierigheid in liooge mate werd geprikkeld, en ik door vroeger gelukkig go- Zie clc bijlagen C. D, E.

Archief | 1857 | | pagina 38