54 lier beschikking gesteld te zien, en ik zoude het als 't ware onvergeeflijk rekenen, indien ik niet van eene zoo gewenschte, en welligt later niet meer zóó gunstige, gelegenheid gebruik maakte, om hetgeen onze Ackermans geweest en door verdienste geworden is zoo naauwkeurig mogelijk op te teekenen en in deze vergadering aan u voor te dragen. Hoe zeer wij allen den waardigen man gekend, velen onzer zelfs van nabij gekend heb ben, twijfel ik echter niet of menige bijzonderheid zal door u voor het eerst vernomen worden. Zijne zedighied toch verbood hem zijn eigen lof uit te spreken. Pieter Jacobus Ackermans werd geboren te Middelburg den 23 januarij 1782. Zijn ouders waren Pieter Ackermans, direc teur der wisselbank en Johanna Catharina Geene. Als knaap schijnt zijne neiging op de koopvaardijvaart gevallen te zijn, althans hij werd op twaalfjarigen leeftijd opgenomen in de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam. Toen echter met het uitbreken der revolutie van 1795, den intogt der Pran- schen en den oorlog met Engeland, alle uitzigt om op dien weg voort te komen verdween, werd hij den 10 augustus 1796, op verzoek zijner ouders daaruit met een zeer loffelijk getuigschrift ontslagen. De mathematische wetenschappen schijnen hem toen reeds zeer aangetrokken te hebben. Althans, ofschoon hij geen latijn verstond, liet hij zich inschrijven als student aan de hoogeschool te Utrecht, waar hij zich gedurende drie jaren voor namelijk onder prof. Hennert op de mathesis en physica toe legde, als wanneer hij van denzelven het volgende getuigschrift verwierf Mons. Ackermans, natif de Middelbourg, a assisté assidue- ment pendant 3 ans a mes leqons de mathématiques. II sait parfaitement bien l'arithmétique, la geometrie, la trigonometrie et Palgèbre. Aussi a t'il acquis des connaissances du calcul dif- férentiel et integral. Aussi a t'il frequente les lecjons de phy sique. Je crois done le susdit M. Ackermans suffisamment instruit de connaissances thóoriques pour passer aux études du

Archief | 1857 | | pagina 54