59 was deze arbeid dat de fransche opperbevelhebber Molitor hem deswegens in de volgende termen zijnen dank betuigde n J'ai lu votre reconnaissance de la Nord Hollande avee beaucoup d'attention et d'intérét: le soin et Texactitude judicieuse avec lesquels elle a été faite, le plan qui y est joint, ne laissent rien a, désirer. Veuillez bi en en recevoir tous mes remerciments." Voorwaar een groote hulde van een Eranschen generaal aan een Hollandsch officier Slechts weinige dagen daarna werd zijn meer rustige, doch niet minder loffelijke werkkring, te Texel afgebroken, door eenen brief van den minister van oorlog van 31 October 1813, waarbij hij gelast werd zich als kapitein der genie binnen 24 uren naar Coevorden te begeven. He herhaalde nederlagen der Eranschen in Duitsohland, de aannadering der pruissische en russische legers naar de grenzen, vooral de nabijheid van een korps kozakken in Westfalen en de spanning der gemoederen in Nederland, die eenen opstand deed vreezen, noopte de Eransche regering om vooral de vestingen van genoegzaam garnizoen te voorzien. Vooral Coevorden scheen den eersten aanstoot te zullen lijden en de ondervinding bevestigde dit. Naauwelijks was Ackermans binnen de vesting of de blokkade nam eenen aanvang. Eeeds op den 12 november werd de vesting in naam van den keizer van Eusland opgeëischt. Het antwoord was natuurlijk afwij zend. Hoezeer toch het garnizoen uit slechts 900 man bestond, was echter de vesting rijkelijk van geschut en krijgsbehoeften en tamelijk van levensmiddelen voorzien. De aanvallers beston den uit, nu eens meer, dan weder minder, talrijke Eussische troepen, maar hoofdzakelijk uit de landweer van Overijssel en Drenthe, die inmiddels tot volslagen opstand waren gekomen. Dagelijksche gevechten en uitvallen van het garnizoen waren daarvan het gevolg. Zoo stroomde van wederzijdeeenig bloed, zonder dat het tot eenen ernstigen aanval of geregeld beleg kwam. En intusschen waaide de Nederlandsche vlag reeds in geheel HollandWillem de I was reeds den 1 december te Amster dam als souverein vorst ontvangen. Op de weinige vestingen

Archief | 1857 | | pagina 59