5 het kerkelijk beheer en het dijksbestuur, alsmede van de voor maals in de stad aanwezige maatschappelijke inrigtingen, waar onder de schutterijen, gilden enz., en bij de behandeling van laatstgemelde een enkel woord spreken over den toestand van derzelver handel en nijverheid, en eindelijk III. Eenen vlugtigen blik werpen op derzelver historische lotgevallen, meer bepaaldelijk in verband tot hetgeen daarom trent reeds is medegedeeld in eene Beschouwing van die stad, welke in het laatst der vorige eeuw is in het licht gegeven. I. Romerswale of liever Reimerswale, zoo als die stad altijd in officiële stukken wordt genoemd, was gelegen ten noordoosten van het eiland Zuidbeveland, in de zoogenaamde watering Be- oosten-Yerseke, thans bekend onder den naam van het Verdron ken eiland van Zuidbeveland. Naar eene in het jaar 1569 gedane meting was de stad in omtrek 664 roeden, hebbende alzoo binnensmuurs eene opper vlakte van 91 G., 156 R., terwijl het regtsbestuur of ambacht, dat buiten hare muren of poorten gelegen was, volgens den steenrol Bewesten-Schelde 2551 G., 160 11. bedroeg, waaronder behoorden de ten jare 1535 bedijkte polders Machole, het Ooster- enhetWesterlandvan Reimerswale en het zoogenaamde 's Graven ambacht. Het is te bejammeren dat er van deze stad nooit eene kaart of grondteekening heeft bestaan, waaraan men veilig eene his torische waarde heeft durven toekennende teekening bij Smal- legange en de gelijkvormige in de oudheden en gestichten van Zeeland, leveren geene bepaalde bewijzen van echtheid, en deze omstandigheid maakt het moeijelijk om zich van de uiterlijke gedaante der stad een juist denkbeeld te vormen; ook heeft Ermerins in .zijne Beschrijving van Reimerswale, dit punt bijna geheel onaangeroerd gelaten, immers geene andere ren- seignementen daarvan gegeven, dan dat aldaar een stadhuis, eene kerk, twee kloosters, t. w. een van Reguliere kanunniken

Archief | 1857 | | pagina 5