73 zal viermalen de waarde daarvan moeten betalen, of als roover gestraft worden. Deze zelfde graaf Moris bepaalde in 1277, ten voordeele der Hamburgsclie kooplieden, die te voren de "Vlaamsche haven het Zwin aandeden, maar nu verlangden om door de Maas naar Dortrecht of elders hunne goederen in te voeren, dat wanneer hunne schepen op 's graven kusten mogten stranden, de gebor gen goederen gedurende één jaar en een dag in bewarenderhand zouden gehouden worden, ten einde in dien tusschentijd in der- zelver geheel aan de eigenaren of derzei ver erfgenamen te kunnen worden teruggegeventerwijl eerst na dien tijd de graaf die voor zich of zijne regthebbenden (ambachtsheer) zoude aanslaan (14). Bij het groot privilegie van hertogin Maria van Bourgondie, op 14 maart 1476 aan Holland, Zeeland en Yriesland gegeven en aldaar kracht van wet hebbende, trof men gelijke bepalingen aan tot waarborg der regten van eigenaren op hunne verongelukte goederen15) zoo mede in de nieuwe keure van den lande van Zeeland, 16) ten jare 1495 gegeven door haren zoon Philips den Schoone, waarin (cap. 4 art. 13) vele opmerkelijke voor schriften worden aangetroffen: zoo als b. v. dat niemand mag zeedriften aanvaarden dan de graaf of zijn gemagtigde, of aan wien het gegonnen is (gelijk men destijds reeds het strandregt als een ambachtsgevolg aan de heerlijkheden afstond), dat zoo wie anders eenig zeedrift aanvaart, deze als wegens roof, lijf en goed zal verbeuren, dat de zeedriften in bewaarder hant zullen gehouden worden één jaar jen zes weken om onder rede lijken bergloon terug te geven aan den eigenaar die het genot toekomt, oft kennis brenght van waarde, dat de geschillen sullen worden berecht by den Schout ende Schepenen van der Parochiën, terwyl de verderfelyke goederen verkocht sullen worden ten besten oorbaare bij den Rentmeester, ter thegen- woordigheid van drie 's Gravenmannen. De afkomende gelden sal men houden tot des klaghers behoeve, en soo niemand binnen denselven tydt opkome, soo sal't den Grave toebeliooren, of den gepriviligieerden Ambachtsheeren) In hoeverre die oudere keur door de nieuwe is vervangenin

Archief | 1857 | | pagina 73