74. hoeverre die van graaf Ploris door zijn overlijden in 1296 ver vallen is, welke kracht van wet het groot privilegie gehad heeft,over welke uitgestrektheid (van Bornisse af tot Heydeu- see en later van Cadsant tot Greeveninghe toe) de keur van 1495 toepassing gehad heeft (17); j deze en dergelijke vragen gaan wij voorbijhet is ons genoeg met betrekking tot het strandregt de bepaling er van te hebben doen kennen, ten einde te mogen opmerken, dat deze keur sedert het fundamentum van het land- regt in ons gewest tot den jare 1795 heeft uitgemaakt, alzoo steeds tot grondslag verstrekt heeft van alle verdere bepalin gen op dit punt. Alle de verordeningen op te geven, die op dit stuk in verloop van tijden zijn uitgevaardigd, is wel niet doenlijk. Zoo als be kend is, was het destijds de gewoonte, om eens uitgevaardigde placaten meermalen op nieuw af te kondigennu eens om er op nieuw de aandacht op te vestigen, of de toepassing er van te be stendigen, dan eens om er nieuwe bepalingen bij te voegen. Het is aan deze wijze van wetgeving toe te schrijven, dat ook een zoo groot aantal placaten omtrent deze materie werden aangetroffen. Wij willen slechts eenigen der voornaamsten opnoemen. Eeeds voor dat keizer Karei V in zijne Criminele Ordonnancie voor het duitsche rijk (18) (omstreeks 1532) uitdrukkelijk het misbruik had afgeschaft, dat bij schipbreuk lijf en goed aan den heer van liet oord zou vervallen (art. 218), was door denzelven bij plalcaat van 16 maart 1529 hier te lande bevolen, datdege- vischte goederen binnen 12 uren aan de rentmeesteren moesten worden gedenuncieerd of aangebragt, en dat de rentmeester en zijne substituten een iegelijk zouden vangen en teregtstellen, die, als er zeevonden aankwamen, zich strandwaarls begaven om zich daarvan meester te maken. Zoo als op 13 september 1549 (19) dit plakaat alweder ver nieuwd werd meteenige nadere bepalingen omtrent de hoegroot heid van hulp en bergloon, zoo werd door prins Willem van Oranje op 15 mei 1574 (20) te Delft, en uit naam van Philips II, onder meerder geordonneerd, dat indien de goederen door den

Archief | 1857 | | pagina 74