76 die op zijne beurt weer een en ander te verantwoorden had ter kamer van rekening van domeinen. Het is vooral in de Staten notulen van Zeeland, dat men hieromtent vele wetenswaardige bijzonderheden aangeteekend vindt. Als van eene speciale afwijking van het algemeen Zeeuwsch strandregt maken wij ook nog gewag, hoe dat regaal der graaf lijkheid bij het ontstaan der Zeeuwsche heerlijkheden meermalen het zij titulo oneroso, het zij titulo gratuito, als een gewoon am bachtsgevolg in den eigendom dier heerlijkheden is overgegaan. Wij spreken er vandoch alleen om er de aandacht op te ves tigen, want de ontwikkeling van den oorspong dier heer lijkheden, en van de uitgebreidheid en den aard der regten daaraan verbonden, met eene opgave der heerlijkheden, die met zoodanig regt zijn begiftigd geweest, van den tijd, waarop die regten zijn gevestigd geworden, of van de oorkonden, waarop die gegrond waren, van de uitbreiding der regten zeiven, of van de wijzigingen, die in vroegeren of lateren tijd omtrent de uitoefening er van hebben plaats gegrepen, alle deze punten van afzonderlijk onderzoek, zouden niet alleen in vele opzigten, als van zuiver regtskundigen aard vreemd zijn aan ons tegen woordig onderwerp, maar zou bovendien de behandeling er van eene uitgebreidheid vorderen, die zeer zeker de grenzen van dit ons opstel verre zoude overschrijden. Als zoodanige bevoorregte heerlijkheden worden in onze chronijken en jaarboeken vermeld, onder meerder die van Haamstede, Brouwershaven, Nieuwerkerk, Duiveland, Vlissin- gen, Westcapelle en Domburg, Veere, Borselen, Cortgeen. Bij St. Maartensdijk had de graaf zich het regt op de zeevonden voorbehouden. Even zoo als de graaflijkheid hare strand- regten door ambtenaren deed besturen, zoo ook hadden de vasal- len, die met dit regt geinvestieerd waren van hunne zijde, de benoodigde beambten, en veelal hunne eigene ordonnancien, en werd alles ten hunnen eigen profijte beheerd. (25). Ziedaar eene opgave van de wetten, die gedurende de 17e en 18° eeuw omtrent het strandregt hebben gegolden, en van de wijze waarop het werd uitgeoefend.

Archief | 1857 | | pagina 76