78 landtsluyden, die trouwe voorsorge en meedoogende behulp- saemheydt noch verhoopt noch gevonden souden hebben." Zoo als het evenwel met alle wereldsehe zaken gaat, zoo ook ten deze. De keuren en ordonnaneien, die van zoo hooge tijden dagteekenden, waren gedurig gewijzigd, aangevuld, en weder gedeeltelijk door anderen vervangen. Verouderd, hadden zij alle éénheid verloren, werden zij zon der klem in toepassing, en ten lange laatste niet meer voldoende aan de eischen des tijds, de bedreigende strafbepalingen wa ren te buitensporig gestreng of werden ontoereikende bevonden. Het beheer hing, zoo niet geheel, toch grootelijks af van de handelende ambtenaren, die (zonder hen hard te willen vallen) wel nimmer in gebreke bleven dat strandregt voor den fiscus zoo veel mogelijk productief te maken; en, of zij daarbij dan wel hunne eigene belangen uit het oog hebben verloren, daarnaar hebben wij niet onderzocht. In één woord:de toenemende ontwikkeling der maat schappij (te midden der vorige eeuw) bragt te weeg, dat al meer en meer de behoefte gevoeld werd tot nadere voorzieningen en hervormingen. Dit blijkt weder uit de authentieke bescheiden van dien tijd. Het was op den 11 mei 1741, dat het onderwerp ter vergade ring van de staten van Zeeland ter tafel werd gebragt, en dat een nieuw reglement te dezer materie geconcipieerd in handen werd gesteld eener commissie ten fine van rapport. De zaak bleef evenwel gedurende 10 jaren nog zonder gevolg (28). Op 3 junij 1751 bragt de raadpensionaris dit concept op nieuw ter tafel in de vergadering der staten, zich er uitdruk kelijk over beklagende, dat heeren commissarissen tot dien dag toe steeds waren gebleven buiten conclusie tot groot nadeel en schade van dezulken, die het ongeluk hadden mot hunne sche pen op do stroomen en banken der rivieren te stranden. (29) Hierop werd het nader in handen gesteld der rekenkamer, en kwam reeds den 14 junij daaraanvolgende ter vergadering in deliberatie, in welke vergadering het een zoo gunstig onthaal

Archief | 1857 | | pagina 78