7 heid van de stad heb kunnen opsporen: alleen moet ik hierbij nog doen opmerken, dat de namen der straten, welke hierboven zijn opgegeven, door mij zijn ontleend aan oude koop- en verkoopbrieven van huizen, en deze in die stukken met al hunne belendingen worden opgegeven, zoo dat daaruit welligt eene plattegrond der stad zoude kunnen worden ontworpen, die wel de vereischte mathematische naauwkeurigheid, met betrek king tot de juiste afmetingen der straten en gebouwen zoude missen, doch niet te min eenig denkbeeld van den vorm der stad geven en daarom altijd eene historische waarde zoude be zitten. Laat ons nu een oogenblik stilstaan bij hetgeen nopens de publieke gebouwen, zoo stedelijke als kerkelijkeverder wordt aangetroffen. Het eerste gebouw dat wij hierboven hebben opgenoemd is het Stadhuis. In onderscheidene stukken wordt melding ge maakt van een oud en een nieuw stadhuis, het eerstgemelde was in den brand van 1450 geheel vernield. Omtrent den uiterlijken vorm- of den stijl waarin het nieuwe was gebouwd is niets bekend, alleen was daarop een toren met slaand uurwerk; ook doet ons een octrooi van keizer Karei V, van 28 October 1519, zien dat alstoen aan dat stadhuis is bijgebouwd eene gevangenis voor criminele en civile misdadigers, zijnde volgens den letter van het octrooi zelf een goet stercke vierkantige torre met twee welfssele d'een boven d'ander, welke toren was omsloten met een hooge muur en wel omdat men tot de voirs: gevangenen egheen toeganck of sprake sal mogen hebben," alsmede ruime kelders tot berging van bier, om de goede ingezetenen te kunnen gerieven in den winter, wanneer bij ijsgang de schepen niet kunnen aankomen. In de boven aangehaalde orde volgen De halle en de nederhalle. Laatstgenoemd gebouw was de eigenlijk gezegde vleeschhalwelke waarschijnlijk, zoo als in meer steden het geval is, in het benedenste gedeelte van het stad huis zal zijn gevestigd geweest, en door de halle meen ik te moeten verstaan, het boven gezegde nederhalle aanwezige lokaal,

Archief | 1857 | | pagina 7