80 toevertrouwd aan bepaald en wettig benoemde ambtenaren, en daarbij alle misbruiken werden voorgekomen door het vaststellen van billijke werkloon en en salarissen, voorschriften eindelijk, welke ook daarom te gewigtiger zijn, vermits ze strekten om eene alles afdoende éénheid tot stand te brengen in de regten en betrekkingen van het strandregt over de geheele uitgestrektheid der provincie, zoo wel omtrent dat der graaflijkheid als dat der vasallen. Hetzelve reglement stelde alzoo een geheel nieuw tijdvak daar, bragt de zaak op nieuwe, vaste en ware beginselen, en was dus in menigerlei opzigten eene weldaad voor het gewest. Merkt men nu bij dat alles nog op, hoe er allerwege in ons vaderland behoefte werd gevoeld om in deze aangelegenheid te voorzien, en hoe het Zeeland is geweest, dat in 1751 het regle ment uitvaardigde, terwijl zulks in Holland eerst in 1772 (-31), en elders nog later plaats greep, dan is het beweren gegrond, dat ons gewest al de anderen is vooruit geweest, en ten deze als 't ware den weg heeft aangewezen; en dat voorzeker het regle ment ter eere moet verstrekken van hen, die in Zeelands bestuur er de zamenstellers van waren. Zeker is het, dat wanneer men het met de bepalingen te dezer zake, die verder in 't vervolg van tijd werden tot stand gebragt, vergelijkt, men ontwaren zal, dat hetzelve tot grondslag dier latere verordeningen verstrekt heeft, en er onbetwistbaar de bouwstoffen toe heeft geleverd, en dat het dus als zoodanig ook een eervol bewijs daarstelt, hoe de Zeeuwen ook hierin ruim schoots hebben bijgedragen om dit punt van wetgeving in ons vaderland voor te bereiden en tot stand te brengen. De schoonste lofspraak evenwel bestaat daarin, dat hetzelve zoo allezins de proef der ondervinding heeft kunnen doorstaan. Immers is het zeer opmerkelijk, dat hetreglement (wanneer men de drie jaren der fransche overheersching daarvan uitzondert) niet alleen de beroeringen der hevigste staatsstormen, maar ook de langdurige kalmte van vredesdagen heeft doorleefd, en bijna gedurende eene eeuw onafgebroken is in werking gebleven. Berst ten jare 1838, en zulks in verband met het als toen inge-

Archief | 1857 | | pagina 80