goederen gevonden mochten werden, mits betaelende reedelyck berghloon den genen die 't gevonden of behouden hebben. Gr. Placcaet boek,Hl, 658, art. 24. (16) Nogmaals werden die voorschriften herhaald en hernieuwd, toen de vorige duister en met zich zelve in strijd schenen te zijn, en gedeeltelijk in onbruik waren geraaid. De nieuwe lceure van den lande van Zeeland, gegeven ten jare 1495, bij Philips van Oostenrijk, worden bij C. 4, art. 13, wederom vele opmerkelijke voorschriften aangetroffen. Art. 13. Item, dat niemant en sal moghcn aenvaerden Zeedriften, anders dan die grave oft syn gemachtighde, oft diegene die hy 't ghegonnen sal hebben, oft die daer af privilegie hebben ende in possessie z-yn, ende soo wie anders, sonder die personen voorschreven, zeedrift aenneemt oft treckt, die sal verbeuren lyf ende goet tegens den grave, gelyck oft hy roof ghedaen hadde. Ende waert dat yeinandt, die de macht heeft zeedriften aen te vaerden, eenige zeedrift aenvaerde, die sal die selve zeedrift houden in gewaerder hant een jaer ende ses weken om redely eken berghloon. Ende is 't datter binnen der voorseyder tydt eenige klager komt, die goet bethoon oft kennisse brenghet van waerden, dat dat goedt hem toe behoort, in deele oft in al, soo sal men dat, soo verre hem aengaet wedergeven, betalende redelycken bergh loon als voorseyt is. Ende waert dat glieschil viele om 't berghloon, dat sal men be rechten by den schout en de schepenen van der Prochien daer die goeden aenghe- komen sullen wesenten ware oft vcrderffelijke goeden waren, soo sal men se ver- koopen ten beste oorbacre by den Rentmeester, ter teghenwoordigheyt van drie 's gravenmannen, oft by den schepenen, daer die goeden aenghekomen sullen wesen; ende dat geit daer afkomende salmen houden tot des klaghers behoeve dien tydt voorseyt. Ende en quame niemandt binnen den selven tydt, soo sal't den grave toebehooren, oft den gepreviligeerden, en die daer af in possessie is als voorseyt is. Keure van den lande van Zeelandt, daerby gevoeght zynde de Interpretatie en de Ampliatie van eenige artyckelen der voorschreve keure; uitgevaerdigd te Brussel, ten jare 1495, 1 April, door Philips den Schoone, aartshertog van Oostenrijk graaf van Holland en Zeeland enz. enz. De kopij van dezekeur is uitgegeven te Middelburg, 28 Junij 1496. Gedruekt omstreeks 1495, bij Miehicl van Hoogstraten te Antwerpen, met gothische letter. Deze statuten, in 5 hoofdstukken verdeeld, en onderverdeeld in 183 artikelen, zijn door den aartshertog Philips te Brussel gedecreteerd en geteekend, en wel op 1 April 1495 afgekondigd; te Middelburg op 25 April, te Zierikzee den 28 April en te Roemerswaal den 29 dier zelfde maand. Deze eerste druk van 14-95 is ongemeen zeldzaamde tweede is van 1496 en heet de oude lceur van Zeeland. Andere drukken zijn: één te Antwerpen, bij J. v. Liesveld, 1520, en één te Delft bij Bruyn Harmansz Schinckel in 1598. Zie: du Puy deMontbrun, Recherches Bibl., 1836, p. 7. (YVeekbl. van het Regt 1764). De Keure van Zeeland, (gedrukt in den jare 1635, tot Middelburgk, bij Simon Moelart), in dato 16 October 1566. Een andere ao. 1660. De laatste en beste druk isKeure van den lande van Zeelandt, daerbij gevoeght zijnde de interpretatie en de ampliatie van eenige artyckelen der voorzeyde keure. Gedrukt na de rechte originele copie, berustendeter rekenkamer van de Ed. Mog.

Archief | 1857 | | pagina 85