8 waarin de lakenwevers Inmue lakeneu en andere wollen stollen uitstalden, zoo als zulks uit den gildebrief der drapeniers kan worden opgemaakt. Yan het gasthuiswelk gebouw van een klokkentoren schijnt voorzien te zijn geweest, weet men alleen dat hetzelve reeds in 14öl bestond, in welk jaar hetzelve door zekeren Godevaart Jansz., met eenige goederen is begiftigd, en dat het in 1580 niet meer in aanwezen was, blijkt daaruit dat men jaarlijks bij de ver nieuwing der wet ook de regenten of bestuurders veranderde, doch dezelve in genoemd jaar op de daartoe betrekkelijke lijst niet meer worden aangetroffen. De Armen of Heiligengeest schijnt binnen de stad mede een gesticht te hebben gehad, dat blijkens een brief van Maximi- liaan van Oostenrijk, van september 1490, ten westen van het convent der Cellezusters gelegen was, doch waarschijnlijk bij de inundatie van 1530 is vernield, zoo als is op te maken uit een besluit der plaatselijke regering van dat jaar, waarbij, uit hoofde al de goederen van den Heiligengeest armen waren ver gaan, de eigendommen van het St. Jacobsgilde aan denzelven zijn toegevoegd. Van het bestaan eener Sladsbrouwerij, Waag- en Dxcijns- Imisje, heeft men de zekerheid uit de stads rekening, waarin jaarlijks van de twee eerstgenoemde gebouwen de verpachtingen en van laatstgemelde de onkosten van onderhoud voorkomen, en wat betreft den Stads Waterput, waarvan ik mede onder de stadsgebouwen heb gesproken, deze zoude ik niet bepaaldelijk hebben opgenoemd, zoo mij niet daaromtrent in het zoogenaam- deRegister perpetueel op fo. 171 de navolgende bijzondere aan- teekening was voorgekomen Item den 27 Octobris desselfs jaars 1587 wert deurt opbre ken van de strate op de merct jegens over den Spiegel bevonden een schoenen waterput wesende vol sconen vers waters waervan geenen mensche hoe oudt hij was eenige ghedenckenisse af hadde anders, dan overmits die Strate daerover wat ronde (en) wat verheven lach, men presumeerde wat sonderling daeronder verborgen te zijn. In welcken vindinge menheere van deWeth

Archief | 1857 | | pagina 8