9 met geheel de ghemeijnte overmits 't gebreck van versch wa ter seer verblijdt waren." Naar de meening van sommige schrijvers waren er te E. twee kerlcen, doch dit schijnt onjuist te wezen, naardien in de oorspronkelijke charters slechts van ééne kerk wordt gewag gemaakt. Deze stond op de Markt en was waarschijnlijk met haar koor naar het oosten gerigt, zoo als dit met de meeste kerkgebouwen uit den roomsehen tijd het geval was en ten voorbeelde waarvan ik alleen behoef te wijzen op de koorkerk, de fransche en engel - sche kerken binnen deze stad, en die der gemeenten Aagtekerke, Arnemuiden, Domburg, Qapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Souburg, Veere, Westkapelle en misschien nog anderen in dit eiland. Nopens den stijl waarin de genoemde kerk was opgetrokken, is niets met zekerheid bekend, alleen wordt dezelve in eene or donnantie van 1 julij 1497 opgegeven als te zijn eene der schoonste nieuwe edificien van den lande van Zeeland, uit welk stuk nog blijkt dat zij aan de prinsen der apostelen Petrus en Paulus was toegewijd en den rang eener parrochiale kerk bezat. Zij was van binnen versierd met een orgel en minstens zes altaren, te wetenvan O. L. van het mirakel van Hinkel- noirt, van St. Jan Evangeliste, St. Jacob, St. Sebastiaan en van het Heilige kruis, op welke vier laatste altaren vicarien waren gevestigdvoorts waren er een aantal kapellen^ welke door de onderscheidene gilden werden onderhouden en bekostigddit was immers het geval met die der pannelieden, bakkers, dra- peniers, naeijers, schoenmakers, timmerlieden en vleeschhou- wers. Onder de geestelijke gebouwen behoorden ook twee kloosters of conventen, namelijk der Reguliere Jcanunnikefi en dat der Zwarte of Cellezusters. Het eerstgemelde bestond reeds in het jaar 1405, en was pri mitief binnen de stad gevestigd, doch is in gezegd jaar naar buiten de Noordpoort overgebragt en sedert met den naam van Maria?s Hof bekend geweest, zoo als ik daarvan de overtuiging

Archief | 1857 | | pagina 9