98 'Het handschrift van Jacob van' Grijpskerke is reeds, zoo als bekend is, gebruikt geworden door Kluit l), van Wijn z), Eiimerins s), van de Spiegel 4) en anderen. Er komen even wel nog vele zaken in voor, die wel verdienen meer algemeen bekend gemaakt te worden. Een der handschriften, door te Water gebruikt, berust in de bibliotheek van het Genootschap. Ook in het Rijks-Archief is er een voorhanden, benevens een afschrift door van de Spiegel van dat werk gemaakt en met zijne aanteekeningen verrijkt 5), beiden gekocht op de verkoo- ping van de boekverzameling van J. W te Water, bij wien liet voornemen heeft bestaan dit werk uit te geven, doch die daarin door den dood is verhinderd 6). Ook in enkele andere boekverzamelingen vindt men nog afschriften van het werk van van Grijpskerke, doch allen, voor zooveel ons bekend is, van later tijd. Welligt zal er in het vervolg gelegenheid zijn dit uitmuntend geschrift, zoo al niet in zijn geheel, al thans bij gedeelten het licht te doen zien 7). Het handschrift van het werk van de Jonge van Bruinisse, door te Water gebruikt, schijnt niet volledig geweest te zijn. In sommige afschriften toch vindt men nog een Tweede Deel, handelende over de Eilanden, Steden en Vlekken van Zeeland. Moge de uitgave van de verhandeling van te Water de bezitters van handschriften over Zeeland aansporen die aan het Genootschap te doen kennen en daardoor de weg gebaand worden om de stukkendie zullen blijken dit waardig te zijn uit te geven en alzoo aan de vergetelheid te onttrekken. 1Hist. Grit. Gom. Holl. Zei. passim en in de vele met zijne hulp vervaardigde dissertatiën. 2) Zie o. a. Bijvoegs. en aanm. op "YVagexaar Vad. Hist., d. VIII bl. 91 volgg. 3) Zeeuicsche Oudheden, d. V, bl. 98. 4) O. a. blijkens de Satisfactie van Goesbl. 90. 3) Overzigt van het Nederl. Bijles-Ar chiefle. stnk bl. 114. 6) Zie levensberigtbl. 399. Vg. Hist, van het verb, der Edelen, d. IV, bl. 407. 7) Vg. Nehalenniajaargang 1850, bl. 311.

Archief | 1859 | | pagina 100